35 tysięcy pielęgniarek i położnych będzie mogła skorzystać z darmowych szkoleń. Ruszą we wrześniu

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia19 sierpnia 2022 07:22

18 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał umowę z prezes NRPiP Zofią Małas dotyczącą kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. - Nigdy tak ogromnych pieniędzy środowisko pielęgniarek i położnych nie otrzymało – powiedziała prezes Małas.

35 tysięcy pielęgniarek i położnych będzie mogła skorzystać z darmowych szkoleń. Ruszą we wrześniu
NIPiP otrzymała środki na szkolenia dla pielęgniarek i położnych. Fot. AdobeStock
  • Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia środki w wysokości 112 mln złotych trafią do NIPiP, aby umożliwić kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych
  • - Mamy za zadanie w ramach podpisanej umowy z Ministerstwem Zdrowia przeszkolić 35 tysięcy pielęgniarek i położnych w Polsce – wyjaśniła prezes NRPiP Zofia Małas
  • Jak wspomniała, szkolenia zaczną się już we wrześniu, a cały projekt zakończy się wraz z końcem 2023 roku
  • - Szkolenie będzie odbywało się w całej Polsce. To będą kursy kwalifikacyjne i kursy specjalistyczne – podkreśliła

NIPiP otrzymała olbrzymie pieniądze

Przypomnijmy: 18 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał umowę  Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych dotyczącą kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Tym samym do Izby trafi 112 mln złotych na kształcenie podyplomowe.

W sprawie uzyskanych funduszy wypowiedziała się prezes NRPiP Zofia Małas. Podkreśliła, że decyzja resortu była dużym zaskoczeniem dla środowiska pielęgniarskiego.

- To jest historyczne wydarzenie, bo nigdy tak ogromnych pieniędzy środowisko pielęgniarek i położnych nie otrzymało. NRPiP od dawna zabiegała o środki finansowe na kształcenie podyplomowe, żeby pielęgniarki nie musiały z własnej kieszeni ich finansować. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni i bardzo się cieszymy, i dziękujemy Ministerstwu Zdrowia – powiedziała.

Zasady dotyczące szkoleń pielęgniarskich

Zofia Małas wyjaśniła także, w jaki sposób będą realizowane szkolenia dla pielęgniarek i położnych. Wskazała także, ile osób skorzysta z tych kursów.

- Mamy za zadanie przeszkolić 35 tysięcy pielęgniarek i położnych w Polsce. To jest 10 procent stanu pielęgniarskiego. Szkolenia będą odbywały się w całej Polsce. To będą kursy kwalifikacyjne i kursy specjalistyczne, np. kurs resuscytacja krążeniowo-oddechowa, kurs EKG, kurs leczenia ran, kursy komunikacji interpersonalnej, kursy kwalifikacyjne. Będą to kursy, w których będzie mogła wziąć udział każda pielęgniarka i położna, posiadająca prawo do wykonywania zawodu – podkreśliła.

I dodała: "szkolenia ruszą już od września, zapisywać się można już w tej chwili, ponieważ czasu jest niewiele – mamy przeszkolić 35 tysięcy pielęgniarek i położnych do końca  2023 roku. Zainteresowanie już jest duże i zapraszam. Proszę po informację do swoich okręgowych izb, będzie szeroki materiał informujący".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum