×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

3339 wniosków na specjalizacje lekarskie. CMKP zakończyło nabór

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, CMKP01 marca 2023 15:15

Zakończył się nabór wniosków w wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. W postępowaniu na szkolenia specjalizacyjne medycy złożyli 3 339 wniosków. Teraz poddane zostaną ocenie formalnej. Wyniki kwalifikacji lekarze poznają na początku kwietnia.

3339 wniosków na specjalizacje lekarskie. CMKP zakończyło nabór
W I turze na na szkolenia specjalizacyjne lekarze złożyli 3 339 wniosków Fot. Shutterstock
  • W wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie złożonych zostało 3 339 wniosków, w tym 2 415 w trybie rezydenckim
  • Dostępnych było natomiast aż 4 178 rezydentur
  • Kto nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znalazł się na liście niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, automatycznie przystąpi do drugiego etapu rekrutacji 

Zakończył się nabór wniosków na specjalizacje lekarskie. Listy rankingowe w kwietniu

Wraz z końcem lutego zakończył się nabór wniosków w wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne.

W postępowaniu kwalifikacyjnym złożonych zostało 3 339 wniosków, w tym 2 415 w trybie rezydenckim i 924 w trybie pozarezydenckim.  

Dostępnych było natomiast 4 178 miejsc w trybie rezydenckim i 10 808 w pozarezydenckim. To o 2 178 więcej niż rok temu. 

Teraz wnioski zostaną poddane ocenie formalnej. Wojewodowie na przyporządkowanie procentowej liczby punktów oraz potwierdzanie poprawności danych mają czas do 31 marca br. 

- Publikacja list rankingowych nastąpi w Systemie Monitorowania Kształcenia w ciągu 7 dni od zakończenia oceny formalnej wszystkich wniosków, to jest do 7 kwietnia - zapowiada Agnieszka Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, rzeczniczka prasowa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Kwalifikacja na specjalizacje lekarskie wiosna 2023. Ważne terminy i drugi etap 

Wiosenny nabór na specjalizacje lekarskie, podobnie jak ubiegłoroczny jesienny, prowadzony był według nowych zasad. Lekarze od 1 do 28 lutego 2023 roku mogli zgłaszać wnioski ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru, a do każdego wariantu mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki. 

Od momentu ogłoszenia wyników będą mieć 10 dni na potwierdzenie za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia przyjęcia wskazanego miejsca specjalizacyjnego. 

Jeśli tego nie zrobią, będzie to oznaczało, że odstępują od postępowania konkursowego w pierwszym etapie.

Kto nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znajdzie się na liście niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, automatycznie przystąpi do drugiego etapu.

Wyniki kwalifikacji w drugim etapie zostaną opublikowane w dniu następnym po zakończeniu potwierdzania przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w SMK oraz na stronach internetowych organów prowadzących postępowanie kwalifikacyjne. 

MZ zatwierdziło kolejne 32 nowe programy specjalizacji. Obowiązują od wiosny 2023

W poniedziałek, 1 marca, CMKP opublikowało natomiast kolejne 32 zaktualizowane programy specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Obowiązywać będą medyków rozpoczynających szkolenie już wiosną tego roku. W sumie resort zaakceptował już 73 nowe programy. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat. Aktualizacje opracowują każdorazowo zespoły eksperckie, którymi kierują konsultanci krajowi w danej dziedzinie powołani przez ministra zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze