2445 lekarzy zdawało Lekarski Egzamin Państwowy

Autor: Dziannik Łódzki, SA/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2009 10:27

Do LEP-u podeszło w tym roku trzykrotnie więcej lekarzy niż zwykle. Ta rekordowa frekwencja, to wynik zmiany przepisów, umożliwiających przystąpienie do egzaminu również lekarzom stażystom.

Przed ubiegłoroczną majową zmianą przepisów, do LEP byli dopuszczani jedynie lekarze, którzy odbyli roczny staż w szpitalu.

LEP trwał 4 godziny. W ciągu tego czasu trzeba było odpowiedzieć na 200 pytań, a żeby go zaliczyć, trzeba mieć 56 proc. punktów. Egzamin jest bezpłatny, można go zdawać nieograniczoną liczbę razy. Bez zaliczonego Lekarskiego Egzaminu Państwowego lekarz nie ma jednak prawa wykonywania zawodu, nie może też rozpocząć specjalizacji.

W opinii zdających, egzamin nie był bardzo trudny, ale jak zwykle nie zabrakło pytań, które nie sprawdzają żadnej wiedzy i każą dopasowywać cytat do osoby.

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi opublikowało już wyniki egzaminów. Średni wynik wśród stażystów wyniósł 138,5 punktów, maksymalny - 174 punkty, a minimalny - 59 punktów. Stu siedemdziesięciu sześciu lekarzy stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu. Minimum to wyniosło 112 punktów. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 199. Wśród 385 zdających lekarzy z prawem wykonywania zawodu, średni wynik wyniósł 127,5 punktów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum