188 osób zwolnionych z ustnego PES z interny i medycyny rodzinnej. CEM ma wyniki
308 osób przystąpiło do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sesji wiosennej 2023 z zakresu chorób wewnętrznych oraz 258 z medycyny rodzinnej. CEM przekazało, że łącznie 188 osób z tych egzaminów uzyskało 75 proc. poprawnych odpowiedzi. To oznacza, zgodnie z nowymi przepisami, że zostają zwolnione z egzaminu ustnego i otrzymują tytuł specjalisty.

- 188 osób przystępujących do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z dziedzin chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej zostało zwolnionych z egzaminu ustnego (odpowiednio 100 zdających i 88 zdających)
- Uzyskali oni ocenę co najmniej dobrą (75 proc. poprawnych odpowiedzi) i zgodnie z nowymi przepisami nie muszą zdawać części ustnej
- Zwolnienie wynika z przyjętej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty
- Łącznie 14 marca w Atlas Arenie w Łodzi do PES z interny i medycyny rodzinnej przystąpiło 566 osób
Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich
188 osób zwolnionych z ustnego PES z interny i medycyny rodzinnej. CEM ma wyniki
351 osób zgłoszono do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z zakresu dziedziny chorób wewnętrznych oraz 290 z medycyny rodzinnej w sesji wiosennej 2023. Ostatecznie do PES z tych obu dziedzin przystąpiło 566 osób. Egzaminy odbyły się 14 marca w Atlas Arenie w Łodzi.
Jak informuje Centrum Egzaminów Medycznych, łącznie 188 osób spośród zdających uzyskało ocenę co najmniej dobrą, czyli 75 proc. poprawnych odpowiedzi (interna 100 osób, medycyna rodzinna 88 osób). Oznacza to, że zgodnie z nowymi przepisami są zwolnione z części ustnej egzaminu.
PES z chorób wewnętrznych:
- 351 osób zgłoszonych,
- 308 osób obecnych,
- 100 osób ocena 4 lub wyższa,
- 82 osoby nie zdały,
- 126 osób pozostało do egzaminu ustnego.
PES z medycyny rodzinnej:
- 290 osób zgłoszonych,
- 258 osób obecnych,
- 88 osób ocena 4 lub wyższa,
- 65 osób nie zdało,
- 105 osób pozostało do egzaminu ustnego.
Przypomnijmy, że 31 grudnia 2022 r. weszły życie przepisy, zgodnie z którymi zdający, który uzyskał z testu PES co najmniej 75 proc. poprawnych odpowiedzi, zostaje zwolniony z egzaminu ustnego wchodzącego w skład danego egzaminu specjalizacyjnego. Wynika to z przyjętej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
CEM przygotowuje egzaminy w około 90 dziedzinach lekarskich
Dodajmy, że pisemna część egzaminu trwała trzy godziny, a pytań było 120 (jeżeli lekarze odpowiedzą na 60 proc. z nich, przystępują do egzaminu ustnego). Nad opracowaniem pytań do testu pracowali lekarze specjaliści chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z całej Polski, a następnie zostały one zrecenzowane przez konsultantów krajowych w tych dziedzinach.
Organizowanie egzaminów specjalizacyjnych leży w kompetencji Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). W każdej sesji egzaminacyjnej (są dwie w roku) CEM przygotowuje egzaminy w około 90 dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz w kilkunastu nielekarskich. Na przykład do PES dla lekarzy i lekarzy dentystów przystępuje ok. 3 000–4 000 zdających.
Łącznie Centrum Egzaminów Medycznych przeprowadza egzaminy dla ok. 30 tysięcy zdających w ciągu całego roku i wykorzystuje do tego celu ok. 8000 pytań testowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)