11 polskich uczelni na liście Szanghajskiej. Wśród nich dwie medyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 sierpnia 2022 08:30

Opublikowano najnowszą listę Szanghajską, która objęła 1000 najlepszych uczelni na świecie. Wśród nich znalazło się także 11 polskich uczelni, w tym Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

11 polskich uczelni na liście Szanghajskiej. Wśród nich dwie medyczne
Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Fot. PAP/Maciej Kulczyński
 • W poniedziałek (15 sierpnia) opublikowano List Szanghajską - Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli ranking najlepszych szkół wyższych na świecie
 • Najlepszą uczelnią na świecie został amerykański Harvard, a zaraz za nim Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology
 • Na liście wśród tysiąca najlepszych znalazły się także polskie uczelnie m.in. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, poza tym są tu również Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny

Nowa Lista Szanghajska

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikował po raz pierwszy w 2003 roku Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

W tym roku na podium nastąpiła tylko jedna zmiana. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Z trzeciej pozycji na czwartą - w stosunku do poprzedniego roku - spadł brytyjski University of Cambridge.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych. W ubiegłym roku na liście było 10 polskich uczelni, w tym - 11 (do zestawienia wrócił UMK).

Polskie uczelnie na liście Szanghajskiej

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500).

Kolejna w zestawieniu jest:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce),
 • Politechnika Gdańska,
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka).

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się:

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu,
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny,
 • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 • Politechnika Warszawska,
 • Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum