"Rozdawanie kompetencji sprzeczne z ustawą". Posłowie pytają MZ o kwalifikacje zawodów niemedycznych
"Rozdawanie kompetencji zawodom niemedycznym sprzeczne z ustawą, ciągły wakat na stanowisku krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej czy brak rozporządzenia w sprawie rozwoju zawodowego diagnostów". Posłowie pytają ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o działania w obszarze medycyny laboratoryjnej.

- Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęły interpelacje dotyczące kształtu działań w obszarze medycyny laboratoryjnej w odniesieniu do zakażeń COVID-19, grypą i RSV oraz przyznawania uprawnień diagnosty laboratoryjnego przedstawicielom zawodów niemedycznych
- Posłowie Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Adrian Zandberg oraz Marcelina Zawisza pytają o "rozdawanie kompetencji w sposób sprzeczny z ustawą o medycynie laboratoryjnej", a także o ciągły brak rozporządzenia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego diagnostów
- Dopytują też, kiedy powołany zostanie krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, ponieważ od 14 września 2022 roku, po odwołaniu prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat, trwa wakat na stanowisku
Ustawa o medycynie laboratoryjnej. "Minister zdrowia działa w sprzeczności z ustawą"
W przesłanych do ministra zdrowia interpelacjach posłowie zwracają uwagę, że projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami stoi w sprzeczności z ustawą ustawy o działalności leczniczej, a także z zapisami ustawy o medycynie laboratoryjnej.
- W odniesieniu do pracy w MLD o profilu immunohematologicznym nie ma możliwości, by nawet po uzyskaniu tytułu specjalisty biolog, biotechnolog lub mikrobiolog mógł samodzielnie wykonywać jakiekolwiek czynności medycyny laboratoryjnej - czytamy w interpelacji.
- Mimo że nie ma możliwości prawnej, by za pomocą aktu prawnego niższego rzędu, jakim jest rozporządzenie, zmienić zapisy rangi ustawowej i dopuścić tym samym wymienione osoby do samodzielnej pracy w pracowni immunohematologii, Ministerstwo Zdrowia próbuje forsować tego typu zmiany - podkreślono.
Posłowie pytają: dlaczego Ministerstwo Zdrowia na kanwie projektowanego rozporządzenia uznaje za stosowne rozdawanie kompetencji diagnostów laboratoryjnych kolejnym grupom zawodów niemedycznych w sposób sprzeczny z ustawą o medycynie laboratoryjnej?
Wskazują również na brak uregulowania rozporządzeniem kwestii kształcenia ustawicznego diagnostów laboratoryjnych zapisanego w ustawie o medycynie laboratoryjnej, dopytując czy i kiedy resort planuje wydanie stosownego aktu prawnego.
Wakat na stanowisku krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej
W interpelacji przypomniano, że wciąż jest wakat na stanowisku krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
- 14 września otrzymałam telefon z Ministerstwa Zdrowia z informacją o odwołaniu. Czekam na oficjalne pismo, może wtedy poznam przyczyny tej decyzji - mówiła wówczas Rynkowi Zdrowia prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, która od 2018 roku pełniła funkcję konsultanta.
- Pani prof. Dzierżanowska-Fangrat została odwołana ze stanowiska w związku z nieterminowym złożeniem oświadczenia, o którym mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia - wyjaśniało nam Ministerstwo Zdrowia, tłumacząc, że "w przypadku nieterminowego złożenia oświadczenia minister musi odwołać konsultanta".
Posłowie podkreślili, że "przygotowanie polskiego systemu ochrony zdrowia na kolejne fale epidemii SARS-CoV-2, grypy czy RSV jest kluczowe".
- Tymczasem badania w kierunku tych zakażeń są zorganizowane w sposób, który wprawia w niepewność diagnostów laboratoryjnych. Mamy wakat na stanowisku krajowego konsultanta ds. mikrobiologii lekarskiej, brakuje również w ogóle konsultanta krajowego ds. mikrobiologii będącego diagnostą laboratoryjnym - wskazano.
I dodano, że: sytuacja ta znacznie uszczupla już dziś możliwości specjalistycznego kształcenia i konsultacji "trudnych przypadków" od strony medycyny laboratoryjnej.
Pytania ujęte w interpelacjach posłów do ministra zdrowia:
- Dlaczego Ministerstwo Zdrowia na kanwie projektowanego rozporządzenia uznaje za stosowne rozdawanie kompetencji diagnostów laboratoryjnych kolejnym grupom zawodów niemedycznych w sposób sprzeczny z ustawą o medycynie laboratoryjnej?
- Czy i kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje wydanie aktu prawnego analogicznego do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego z dn. 29 grudnia 2022 r., obejmującego diagnostów laboratoryjnych?
- Jak obecnie wykonywane są i rozliczane badania w kierunku wirusów SARS-CoV-2, RSV i grypy? Jaki jest koszt poszczególnych oznaczeń?
- Jak przebiegają rozliczenia pomiędzy podmiotami wykonującymi badania a NFZ?
- W jaki sposób raportowane są obecnie wyniki tych badań?
- Kiedy powołany zostanie krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej?
- Czy ministerstwo rozważa powołanie dodatkowo spośród przedstawicieli zawodu diagnosty laboratoryjnego konsultanta ds. mikrobiologii medycznej?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)