Prof. Deptuła nowym konsultantem krajowym w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej
Dr hab. n. med. Aleksander Deptuła, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został powołany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

- Nowy konsultant jest kierownikiem sekcji antybiotykoterapii i kontroli zakażeń szpitalnych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy i p.o. kierownika Katedra Propedeutyki Medycyny i Profilaktyki Zakażeń UMK
- Od 2010 roku zaangażowany jest w prace Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków
- Pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej
Prof. Aleksander Deptuła nowym konsultantem w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej
Minister Zdrowia powołał krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Został nim dr n. med. Aleksander Deptuła.
Profesor jest kierownikiem Katedry Propedeutyki Medycyny i Profilaktyki Zakażeń na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także kierownikiem sekcji antybiotykoterapii i kontroli zakażeń szpitalnych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy oraz prezesem Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej.
Od 2010 roku jest zaangażowany w prace Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, w ramach której koordynuje badania nad zakażeniami szpitalnymi oraz jest współautorem rekomendacji z zakresu diagnostyki i terapii zakażeń. Konsultuje pacjentów z różnego rodzaju zakażeniami, w tym wywołanymi przez najgroźniejsze drobnoustroje, często oporne na większość znanych leków.
Zadania konsultanta
Konsultantów krajowych powołuje, przypomnijmy, minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin:
- medycyny,
- farmacji,
- innych dziedzin, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia.
Szef resortu może poprosić o wskazanie kandydatów na funkcję koordynatora towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym, które zrzeszają specjalistów w danej dziedzinie, odpowiednie samorządy zawodów medycznych. Do zadań konsultantów krajowych należy:
- inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych oraz ocenianie metod i wyników tych badań;
- prognozowanie potrzeb zdrowotnych w swojej dziedzinie;
- doradzanie, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych;
- opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski;
- opiniowanie i doradzanie przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)