Olsztyn: test na obecność koronawirusa będzie można wykonać prywatnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 09:31

Od poniedziałku (6 kwietnia) w laboratorium działającym w kompleksie szpitala pulmonologicznego w Olsztynie będzie można wykonać prywatnie badania w kierunku koronawirusa.

Olsztyn: test na obecność koronawirusa będzie można wykonać prywatnie
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Prezes Onkologicznej Pracowni Molekularnej, w której będą wykonywane badania, Adam Żmudziński w przesłanej PAP informacji podał, że "placówka będzie prowadziła diagnostykę choroby COVID-19 metodą Real Time PCR w oparciu o wielogenowe testy zgodne z wymogami WHO".

- Posiadane zasoby, jak wyposażenie, personel, a także wiedza i doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju analiz, umożliwiły zgłoszenie tej placówki medycznej do rejestru sieci placówek mogących wykonywać badania i prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia o nazwie COVID - podał Żmudziński.

Na początku laboratorium będzie mogło wykonać 100 testów dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba liczba ta może wzrosnąć do 400.

Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim testy w kierunku COVID-19 wykonywała jedynie wojewódzka stacja sanepidu, od piątku testy robi także laboratorium szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie. Te placówki nie wykonują prywatnych badań na COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum