Gadomski: mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 13:37

Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził w środę (1 kwietnia) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Gadomski: mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski: - Mamy potencjał na to, żeby móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę. Fot. PTWP

Pytany w środę ( 1 kwietnia) w Polsat News ile jest obecnie w Polsce laboratoriów do wykonywania testów na obecność koronawirusa, wiceminister Gadomski odpowiedział, że "zaczynaliśmy tak naprawdę od kilkunastu laboratoriów; dzisiaj funkcjonujących laboratorium jest ponad 45".

Zapewnił, że "będą się otwierać kolejne". - Aczkolwiek teraz pracujemy projektowo nad tym, żeby zwiększyć wydajność tych laboratoriów, które dzisiaj w sieci mamy - dodał.

Gadomski zapowiedział, że jeszcze w środę zostanie formalnie powołany przy ministrze zdrowia zespół projektowy, który "będzie miał zapewnić, by ta sieć, która dziś funkcjonuje, zwiększyła swoja wydajność".

- Bo wydaje się po analizach, które przeprowadzili eksperci, diagności laboratoryjni, lekarze, że można zwiększyć wydajność tych punktów, które dzisiaj funkcjonują. I przede wszystkim teraz - przez najbliższe dni - będziemy pracować nad tym, żeby te punkty zwiększyły wydajność, jednocześnie otwierając nowe - powiedział wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że prowadzone są "dość intensywne rozmowy z Polską Akademią Nauk, która jest przygotowana i ma w Polsce 67 aparatów do badań genetycznych". - Rozpoczynamy rozmowy z policją - i tutaj z laboratoriami kryminalistycznymi, które są gotowe do badania materiału ludzkiego praktycznie od razu. Rzeczywiście po to, żeby móc rozszerzać tę sieć - wyjaśnił.

- Dzisiaj realizujemy około 5 tys. testów dziennie. Ta wydajność jeszcze jest większa. Wydaje się, że z tej skali laboratoriów, które mamy, mamy potencjał na to, żeby móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - powiedział Gadomski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum