×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na ryzyko ADHD. Potwierdziły to badania mikrobioty

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP11 kwietnia 2023 13:27Aktualizacja: 11 kwietnia 2023 13:36

Skład zasiedlającej układ pokarmowy mikrobioty jelitowej może wpływać na podatność dziecka na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – informuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

Drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na ryzyko ADHD. Potwierdziły to badania mikrobioty
Drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na ryzyko ADHD. Fot. Shutterstock
  • Ludzki przewód pokarmowy zamieszkują bardzo duże populacje mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby
  • Coraz więcej wiadomo o ich wpływie na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne
  • Tajwańscy naukowcy z uniwersytetu Chang Gung oraz Kaohsiung Medical University porównali pod względem występowania DNA poszczególnych mikroorganizmów próbki kału 35 dzieci z ADHD i 35 zdrowych osób z grupy kontrolnej

Nowe podejście do ADHD

Próbki pochodzące od dzieci z ADHD miały wyższy poziom niektórych gatunków grzybów z gromady workowców (Ascomycota) i znacznie niższy poziom grzybów zaliczanych do typu podstawczaków (Basidiomycota) niż zdrowa grupa kontrolna.

Podczas eksperymentów z komórkami hodowanymi w laboratorium drożdżopodobny grzyb z gatunku Candida albicans, występujący szczególnie obficie w próbkach pobranych od dzieci z ADHD, zwiększał przepuszczalność komórek wyściełających jelito. Takie działanie może prowadzić do powstania "nieszczelnego jelita" - sytuacji, w której bakteriom łatwiej przedostać się do krwioobiegu i wywołać stan zapalny na przykład w mózgu.

- Ciało ludzkie jest domem dla złożonego i różnorodnego ekosystemu drobnoustrojów, a wyniki tego badania sugerują, że zaburzenie składu mykobiomu w ADHD może wpływać na zdrowie pacjentów - podkreślili autorzy (DOI: 10.1111/jcpp.13779).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum