Lekarze rodzinni: Rada ds. COVID-19 wypowiadając się o POZ kompromituje rządowych ekspertów

Autor: oprac. WOK • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 17:34

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ostro komentują stanowisko Rady ds. COVID-19 dotyczące funkcjonowania POZ. - To stanowisko kompromituje jego autorów jako rządowych ekspertów - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze rodzinni: Rada ds. COVID-19 wypowiadając się o POZ kompromituje rządowych ekspertów
Lekarze rodzinni kryykują stanowisko Rady ds. COVID-19 dotyczące funkcjonowania POZ Fot. AdobeStock
  • Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszające lekarzy rodzinnych nie zostawia suchej nitki na stanowisku Rady ds. COVID-19 dotyczącym działana placówek POZ
  • Nie wiadomo dlaczego i na czyje zlecenie zostało opracowane to stanowisko. Jego autorem jest prof. Jacek Różański, klinicysta, nefrolog, transplantolog - wskazuje Bożena Janicka, prezes PPOZ
  • Dodaje, że prof. Różański "prawdopodobnie nigdy nie pracował w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie zna więc specyfiki funkcjonowania POZ"

Lekarze POZ. "To stanowisko kompromituje jego autorów jako rządowych ekspertów"

Zdaniem lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowisko Rady ds. COVID-19 dotyczące funkcjonowania POZ kompromituje jego autorów jako rządowych ekspertów.

- Stanowisko Rady ds. COVID-19 - jak uzasadniają jego autorzy - ma na celu „poprawę funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej”. Cztery wyodrębnione filary dotyczą: finansowania POZ, opieki koordynowanej, organizacji i prowadzenia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz regulację poradnictwa zdalnego - przypominają w komunikacie lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

I dodają: - Z wymienionych podpunktów wynika m.in., że lekarz rodzinny, zanim podejmie decyzję o diagnostyce i leczeniu pacjenta będzie musiał się skonsultować z „koordynatorem”, że na lekarzu rodzinnym spocznie opieka nad pacjentami tzw. wieczorynki (całodobowa!) i że poradnictwo zdalne (coraz bardziej doceniane w najbardziej rozwiniętych krajach) ma być marginesem funkcjonowania POZ.

- Po pierwsze, nie wiadomo dlaczego i na czyje zlecenie zostało opracowane to stanowisko. Jego autorem jest prof. Jacek Różański, klinicysta, nefrolog, transplantolog z PAM. Osoba, która prawdopodobnie nigdy nie pracowała w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie zna więc specyfiki funkcjonowania POZ - zaznacza Bożena Janicka, prezes PPOZ.

"To zbiór luźnych przemyśleń na temat POZ"

- Po drugie, stanowisko podpisał prof. Andrzej Horban w imieniu Rady ds. COVID-19. Nie ma pod tym stanowiskiem podpisu żadnego innego jej przedstawiciela, co nas nie dziwi. Rada COVID-owa nie została przecież powołana do tego, aby wypowiadać się na temat funkcjonowania POZ. Po trzeciem, dokument jest nie tyle stanowiskiem, co zbiorem luźnych przemyśleń prof. Różańskiego, dotyczących niektórych tylko aspektów, a nie całości funkcjonowania POZ - stwierdza Janicka.

Co do finansowania POZ lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dodają, że na temat mieszanej formy finansowania istnieją i są powszechnie znane gotowe opracowania naukowe.

- Najwidoczniej prof. Różański dotąd z nimi się nie zapoznał. Słyszał za to zapewne coś na temat tzw. nadzoru ordynatorskiego nad placówkami POZ praktykującymi w sąsiedztwie szpitali powiatowych pisze Bożena Janicka.

I przypomina, że nadzór ten miał na celu głównie wymuszenia na lekarzach POZ - przed wystawieniem skierowania pacjenta do szpitala - uzyskiwanie wcześniejszej akceptacji dla tego skierowania od ordynatora oddziału.

- Jak dotąd nie opracowano standardu nadzoru, ani nie nadano mu ram prawnych - komentują lekarze PPOZ, którzy swój komentarz przesłali do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak eksperci z Rady ds. COVID-19 wyobraża sobie pracę POZ

Jak już informowaliśmy, Rada do spraw COVID-19, działająca przy premierze, w swoim najnowszym stanowisku postuluje ogromne zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Mają dotyczyć finansowania oraz opieki koordynowanej.

  • W opiece koordynowanej Rada proponuje, aby funkcję koordynatora diagnostyki i leczenia specjalistycznego pacjenta pełnił regionalny oddział wewnętrzny.
  • Ponadto eksperci chcą, by nocna i świąteczna opieka medyczna wróciła do przychodni lekarzy rodzinnych.
  • Postukują również ograniczenia teleporad do wstępnego triage oraz kontynuacji leczenia przewlekłego.

Więcej o tym, jak eksperci z Rady ds. COVID-19 wyobrażają sobie pracę POZ  piszemy w poniższym tekście:

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum