Kłopoty z EDM w przychodniach. Ministerstwo Zdrowia uruchomi dwa projekty wsparcia dla POZ

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia07 lipca 2022 07:30

Według danych Ministerstwo Zdrowia z systemem P1 w obszarze Zdarzeń Medycznych i wymiany EDM wciąż nie zintegrowało się 2955 placówek POZ. W związku z tym resort zdrowia szykuje dwa projekty wsparcia dla przychodni w tym zakresie. Oba mają ruszyć jeszcze w lipcu.

Kłopoty z EDM w przychodniach. Ministerstwo Zdrowia uruchomi dwa projekty wsparcia dla POZ
Ministerstwo Zdrowia planuje projekty, które mają pomóc przychodniom wdrażać EDM Fot. PAP/Maciej Kulczyński
  • O postępy we wdrażaniu elektronicznej dokumentacji medycznej i e-usług zapytała Ministerstwo Zdrowia posłanka Lewicy Marcelina Zawisza
  • W odpowiedzi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnił, że "każdy pacjent, który posiada Internetowe Konto Pacjenta ma dostęp do swojej dokumentacji medycznej"
  • Przypomniał, że EDM będzie rozwijana. - Zostało przyjęte, że każdego roku do dokumentów medycznych stanowiących EDM będzie dodawanych kolejnych 5 dokumentów – zapowiedział
  • Przyznał również, że wiele placówek POZ ma problem z wdrożeniem nowych rozwiązań
  • Według danych Ministerstwo Zdrowia z systemem P1 w obszarze Zdarzeń Medycznych i wymiany EDM wciąż nie zintegrowało się 2955 placówek POZ spośród 10339 posiadających umowy na świadczenia lekarza POZ
  • W związku z tym resort zdrowia uruchomi dwa projekty wsparcia dla przychodni lekarzy rodzinnych. Oba mają ruszyć w lipcu. Jeden będzie kierowany do małych placówek POZ

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie rozwijana

O postępy we wdrażaniu e-usług w ochronie zdrowia, dostępność do Internetowego Konta Pacjenta oraz elektroniczną dokumentację medyczną zapytała ministra zdrowia posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. 

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zaznaczył, że każdy pacjent posiadający Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma dostęp do dokumentacji medycznej „do każdego przekazanego zdarzenia medycznego (ZM) oraz do każdej zaindeksowanej elektronicznej dokumentacji medycznej”.

- Należy podkreślić, że w Systemie Informacji Medycznej (SIM) do tej pory zaindeksowane zostało prawie 40 mln dokumentów medycznych, z czego prawie 96 proc. jest dostępnych online, a jedynie 1,6 mln w trybie offline i z każdym dniem liczba dokumentów medycznych rośnie – czytamy.

Wiceminister zapewnił, że elektroniczna dokumentacja medyczna będzie rozwijana.

- Zostało przyjęte, że każdego roku do dokumentów medycznych stanowiących EDM będzie dodawanych kolejnych 5 dokumentów – zapowiedział.

 

Przychodnie POZ mają kłopot z wdrażaniem EDM

Maciej Miłkowski przyznał jednak, że proces wdrażania nowych rozwiązań zależy m.in. od możliwości danego podmiotu leczniczego, w tym przeszkolenia pracowników medycznych, posiadania kadry informatycznej czy odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. A z tym jest kłopot.

Według danych Ministerstwo Zdrowia z systemem P1 w obszarze Zdarzeń Medycznych i wymiany EDM wciąż nie zintegrowało się 2 955 placówek POZ spośród 10 339 posiadających umowy na świadczenia lekarza POZ (dane na dzień 30 maja 2022 roku).

- Wprawdzie liczba ta systematycznie się zmniejsza, jednak informacje przekazywane przez przedstawicieli tych placówek oraz przedstawicieli personelu medycznego udzielającego świadczeń, a także analizy własne MZ wskazują, że niektórym placówkom, szczególnie małym podmiotom niezbędne jest wsparcie w celu pełnej realizacji zobowiązań w tym zakresie (zapewnienie lokalnego repozytorium EDM, sprzętu komputerowego, zapewnienie wsparcia IT itp.) – przyznaje wiceminister.

Będą dwa projekty wsparcia we wdrażaniu EDM dla przychodni

W odpowiedzi na interpelację Miłkowski przypomina, że wdrożenie EDM oznacza nie tylko „tworzenie elektronicznej dokumentacji medycznej”, ale również wdrożenia mechanizmów i rozwiązań technicznych dla przechowywania oraz udostępniania dokumentacji medycznej innym podmiotom (np. integracji z systemem e-zdrowia w zakresie zdarzeń medycznych) oraz pacjentom za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Wiceminister dodaje, że resort zdrowia przygotował dwa projekty, których celem jest wsparcie 2000 placówek podstawowej opieki zdrowotnej w procesie wdrożenia wymiany EDM.

- Zakres wsparcia obejmie udostępnienie aplikacji e-Gabinet+ wraz z repozytorium EDM, które umożliwiają małym placówkom POZ tworzenie i wymianę EDM. Większe placówki POZ, które posiadają własne systemy gabinetowe, a dotychczas nie były w stanie wdrożyć tych rozwiązań będą mogły otrzymać grant na rozbudowę posiadanych systemów IT o lokalne repozytorium EDM i funkcjonalność integracji z systemem P1 – zapowiada.

Rozpoczęcie naboru – jak dodaje - w obu projektach planowane jest na lipiec tego roku, a realizacja ma potrwać do końca grudnia 2023 roku.  

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum