Jeden szpital odsyła pacjenta do drugiego. RPP wyjaśnia, kto ma rację

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia02 lipca 2022 09:00

Dlaczego szpital koło domu odsyła mnie na zdjęcie szwów do szpitala, w którym byłam operowana - takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. RPP tłumaczy, co w tej sytuacji może zrobić pacjent.

Jeden szpital odsyła pacjenta do drugiego. RPP wyjaśnia, kto ma rację
Jeden szpital odsyła do drugiego. RPP podpowiada, jakie prawa ma pacjent Fot. AdobeStock
  •  Jeden szpital odsyła do drugiego. Chodzi o zdjęcie szwów
  • - Dlaczego szpital koło domu odsyła mnie na zdjęcie szwów do szpitala, w którym byłam operowana? Gdzie powinny być zdjęte szwy - takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta
  • - Szwy powinny być zdjęte w czasie wizyty kontrolnej w poradni przyszpitalnej, w szpitalu, w którym wykonana była operacja - podkreśla RPP

Jeden szpital odsyła do drugiego. RPP podpowiada, jakie prawa ma pacjent

- Dlaczego szpital koło domu odsyła mnie na zdjęcie szwów do szpitala, w którym byłam operowana? Gdzie powinny być zdjęte szwy - takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Odpowiedź RPP nie pozostawia wątpliwości.

- Szwy powinny być zdjęte w czasie wizyty kontrolnej w poradni przyszpitalnej, w szpitalu, w którym wykonana była operacja (w ramach ciągłości i kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych) - odpowiada biuro rzecznika

Przypomina także, że szwy mogą być zdjęte również przez lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną. 

Ile czasu pacjent może przebywać na SOR?

To nie jedyne pytanie związane z problemami w leczeniu szpitalnym, które skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci pytają również m.in. ile czasu pacjent może przebywać na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

- Szpitalny oddział ratunkowy niezwłocznie udziela niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi urazowemu i osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Niezwłocznie po przybyciu na SOR pacjent powinien zostać poddany segregacji medycznej celem oceny pilności jego przypadku - odpowiada RPP. 

I wskazuje, że przepisy nie określają maksymalnego czasu hospitalizacji na SOR-ze.

- Pacjent powinien przebywać tam do czasu ustabilizowania funkcji życiowych, kiedy to zostanie wypisany do domu lub przyjęty na oddział szpitalny w celu dalszego leczenia - dodaje.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum