Te osoby za wizytę na SOR muszą zapłacić. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady
Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) nie mogą odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi, który znalazł się w sytuacji zagrożenia życia. Są one realizowane bezpłatnie jednak tylko osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o świadczeniach - wskazuje w odpowiedzi na interpelację posłów Konfederacji wiceminister Waldemar Kraska.

- Zdaniem grupy posłów Konfederacji przepisy nie regulują jasno kwestii odpłatności za świadczenia udzielane w SOR-ach
- Powołując się na konkretne przepisy w polskim prawie wskazują, że sugerują one bezpłatność świadczeń niezależnie od posiadania przez pacjenta ubezpieczenia
- W odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska tłumaczy, że SOR "to komórka organizacyjna szpitala, udzielająca świadczeń opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego". Dlatego ustawodawca ograniczył bezpłatny dostęp do świadczeń
Dziś ostatni dzień, żeby odzyskać pieniądze z ZUS
Pacjent bez ubezpieczenia na SOR. "Kwestia odpłatności nie została jasno uregulowana"
Prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych udzielanych z publicznych pieniędzy mają w Polsce pacjenci, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Wobec pacjentów nieubezpieczonych szpitale i poradnie mają obowiązek żądania zwrotu kosztów realizowanych świadczeń (art. 50 ust. 11 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej). Zdaniem grupy posłów Konfederacji w polskim porządku prawnym nie została jasno uregulowana kwestia odpłatności za świadczenia udzielane w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
- Działania ratownicze powinny być podjęte wobec każdej osoby, której życie lub zdrowie jest zagrożone wskutek wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa. Zgodnie z art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Wobec powyższego pomoc medyczna w szpitalnym oddziale ratunkowym musi być udzielona każdemu, niezależnie od posiadania przez niego statusu osoby ubezpieczonej - zwracają uwagę posłowie.
Przywołują także art. 33 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w myśl którego szpitalny oddział ratunkowy (...) zobowiązany jest niezwłocznie udzielić niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi urazowemu, pacjentowi urazowemu dziecięcemu albo osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Następnie wskazują art. 12 pkt 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zgodnie z którym przepisy tej ustawy nie naruszają przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielanych bezpłatnie bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie m.in. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
- Taka treść normy prawnej sugeruje bezpłatność tych świadczeń niezależnie od posiadania przez danego pacjenta ubezpieczenia - uważają posłowie.
Wiceminister Kraska o świadczeniach: są udzielane bezpłatnie tylko ubezpieczonym
W odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska przyznał, że owszem "jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w sytuacji zagrożenia życia są zobowiązane do udzielenia świadczenia każdej osobie, niezależnie od jej statusu prawnego, obywatelstwa czy posiadania prawa do świadczeń", ale SOR "to komórka organizacyjna szpitala, udzielająca świadczeń opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego".
Dlatego, jak wyjaśnia wiceszef resortu, ustawodawca ograniczył bezpłatny dostęp dla pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w szpitalnym oddziale ratunkowym do grona osób posiadających prawo do świadczeń, czyli do pacjentów ubezpieczonych.
- W związku z powyższym wskazać należy, iż świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym są udzielane bezpłatnie osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o świadczeniach - konkluduje wiceminister.
Wchodzą ważne zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)