×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

SOR-y oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Więcej czasu na dostosowanie do przepisów

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia23 maja 2023 16:30Aktualizacja: 23 maja 2023 16:55

O równy rok Ministerstwo Zdrowia chce przesunąć datę, od której w Polsce w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych mają pracować ordynatorzy ze specjalizacją z ratownictwa. Czas na wprowadzenie do SOR Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wydłużono do końca grudnia br. Na uwagi w trakcie konsultacji i uzgodnień resort zdrowia czeka tylko do 26 maja.

SOR-y oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Więcej czasu na dostosowanie do przepisów
SOR i NiŚOPZ - więcej czasu na nowe wymogi. Fot. Adobestock
  • Nowy projekt  wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego
  • Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR. Dostaną na to czas do 30 czerwca 2024 r.
  • Chodzi w nim również o Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną

Zmiany na SOR: więcej czasu dla szpitali

Projekt zmian w rozporządzeniu o SORach zakłada, że wprowadzone zostaną modyfikacje

1) organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2023 r.;

2) zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) szpitalnego oddziału ratunkowego, zwanego dalej „SOR”, do dnia do dnia 30 czerwca 2024 r.

Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR, obowiązek spełnienia wymagania w zakresie zapewnienia w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, powinien zostać zrealizowany do dnia 30 czerwca 2023 r.

Obecnie w kraju funkcjonuje 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których 42 oddziały nie spełniają tego wymagania. Oznacza to, że przy utrzymaniu obecnych przepisów, po dniu 30 czerwca 2023 r., 17 proc. aktualnie funkcjonujących SOR nie będzie spełniało wymagań w zakresie organizacji w SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Wydłużenie do dnia 31 grudnia 2023 r. terminu określonego w § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR umożliwi podmiotom leczniczym dostosowanie SOR do wymagania w zakresie posiadania miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - czytamy w uzasadnieniu zmian w przepisach.

Brakuje specjalistów medycyny ratunkowej

W odniesieniu do wymagania dotyczącego zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej należy wskazać, że zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na 246 SOR:

1) w 163 kierownikiem jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej (66,1%);
2) w 12 kierownikiem jest lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej (4,9%);
3) w 71 kierownikiem jest lekarz innej specjalizacji (29,0%).

- Mając na względzie zgłaszane przez dyrektorów szpitali trudności w pozyskaniu odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej zainteresowanych pracą na stanowisku ordynatora SOR, zasadne jest wydłużenie terminu (określonego w § 16 ust. 1 rozporządzenia SOR) dostosowania do tego wymagania, jak również dopuszczenie zatrudnienia na tym stanowisku lekarza po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne - tłumaczy projektodawca zmian.

"Z uwagi na trudności w dostosowaniu do wymagań określonych
w rozporządzeniu SOR oraz liczby szpitalnych SOR, które nie zdążą sprostać tym wymaganiom do dnia 30 czerwca 2023 r., co może skutkować brakiem kontraktowania SOR, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania odpowiedniej liczby takich oddziałów na terenie kraju, konieczne jest przesunięcie terminów dostosowania do ww. wymagań" - brzmi uzasadnienie.

Czas na wniesienie  uwag do projektu wyznaczono do 26 maja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum