Rewolucja dla pacjentów na SOR-ach. Szpitale mają czas do 30 czerwca
Przed końcem czerwca przy wszystkich SOR-ach mają zostać uruchomione punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W związku z nowym obowiązkiem dla szpitali Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia, które zmienia zasady liczenia ryczałtu. Zmiany, jak argumentuje resort zdrowia, mają odciążyć oddziały ratunkowe.

NiŚOZ obowiązkowo przy każdym SOR. NFZ wprowadza nowe zasady liczenia ryczałtu
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia dotyczący ważnych zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Na zgłaszanie uwag jest czas do 12 maja.
NFZ przypomina w uzasadnieniu, że szpitale posiadające szpitalny oddział ratunkowy (SOR) zobowiązane są do stworzenia przy SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Czas na dostosowanie się do nowego obowiązku jest do 30 czerwca 2023 r.
W związku ze zmianami NFZ określa w zarządzeniu nowe zasady ustalania ryczałtu miesięcznego dla szpitali "w początkowym okresie ich funkcjonowania".
- Jednocześnie, mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy zarządzenia (§ 12 ust. 10 i 11) regulujące ww. materię nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń) wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak wyjaśnia NFZ, zgodnie z nowym brzmieniem przepisów - § 12 ust. 10 i 11 zarządzenia - początkowa wysokość ryczałtu (R) określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, które zostały określone w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
- Natomiast dodatkowo, po upływie minimum 3 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez świadczeniodawcę, dyrektor Oddziału Funduszu dokonuje weryfikacji stawek ryczałtu na podstawie uzyskanych w tym czasie danych sprawozdawczych w stosunku do wszystkich podmiotów realizujących te świadczenia na danym obszarze - dodaje Fundusz.
Pełna treść dokumentu: Projekt zarządzenia - nocna i świąteczna opieka zdrowotna
ZUS odda pieniądze pod jednym warunkiem. Czas do 22 maja
Zakazana lista w cukrzycy. Tego nigdy nie jedz
NiŚOZ przy SOR ma odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe
Dodajmy, że zmiany w obszarze SOR-ów oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wynikają wprost z rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, które zakłada, że od 1 lipca przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym będzie funkcjonowała nocna i świąteczna opieka zdrowotna.
- Zapis mówiący o obowiązku funkcjonowania NiŚOZ w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) pojawił się w ww. rozporządzeniu w 2019 r., zaś termin jego realizacji był już trzykrotnie wydłużany, dając szpitalom czas na dostosowanie się do wymagań w przedmiotowym zakresie - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na poselską interpelację.
- Intencją utworzenia NiŚOZ przy SOR jest odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych poprzez możliwość przekierowania do NiŚOZ pacjentów niebędących w stanie nagłym, czyli takich, którzy powinni być zabezpieczani w innych obszarach ochrony zdrowia, głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Funkcjonowanie NiŚOZ w lokalizacji SOR wykluczy też konieczność kierowania pacjentów do innych, niejednokrotnie znacznie oddalonych podmiotów leczniczych, umożliwiając jednocześnie korzystanie z zaplecza diagnostycznego szpitala czy konsultacji specjalistycznych - wyjaśnił Kraska.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z początku tego roku w Polsce działały 244 szpitalne oddziały ratunkowe, a przy 207 były punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)