×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rewolucja dla pacjentów na SOR-ach. Szpitale mają czas do 30 czerwca

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia04 maja 2023 06:40Aktualizacja: 04 maja 2023 07:33

Przed końcem czerwca przy wszystkich SOR-ach mają zostać uruchomione punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W związku z nowym obowiązkiem dla szpitali Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia, które zmienia zasady liczenia ryczałtu. Zmiany, jak argumentuje resort zdrowia, mają odciążyć oddziały ratunkowe.

Rewolucja dla pacjentów na SOR-ach. Szpitale mają czas do 30 czerwca
NFZ wprowadza ważne zmiany na SOR-ach i w nocnej opiece zdrowotnej Zdj. ilustracyjne Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

 

NiŚOZ obowiązkowo przy każdym SOR. NFZ wprowadza nowe zasady liczenia ryczałtu

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia dotyczący ważnych zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Na zgłaszanie uwag jest czas do 12 maja. 

NFZ przypomina w uzasadnieniu, że szpitale posiadające szpitalny oddział ratunkowy (SOR) zobowiązane są do stworzenia przy SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Czas na dostosowanie się do nowego obowiązku jest do 30 czerwca 2023 r.

W związku ze zmianami NFZ określa w zarządzeniu nowe zasady ustalania ryczałtu miesięcznego dla szpitali "w początkowym okresie ich funkcjonowania".

- Jednocześnie, mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy zarządzenia (§ 12 ust. 10 i 11) regulujące ww. materię nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń) wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wyjaśnia NFZ, zgodnie z nowym brzmieniem przepisów - § 12 ust. 10 i 11 zarządzenia - początkowa wysokość ryczałtu (R) określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, które zostały określone w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

- Natomiast dodatkowo, po upływie minimum 3 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez świadczeniodawcę, dyrektor Oddziału Funduszu dokonuje weryfikacji stawek ryczałtu na podstawie uzyskanych w tym czasie danych sprawozdawczych w stosunku do wszystkich podmiotów realizujących te świadczenia na danym obszarze - dodaje Fundusz.

Pełna treść dokumentu: Projekt zarządzenia - nocna i świąteczna opieka zdrowotna

NiŚOZ przy SOR ma odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe

Dodajmy, że zmiany w obszarze SOR-ów oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wynikają wprost z rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, które zakłada, że od 1 lipca przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym będzie funkcjonowała nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

- Zapis mówiący o obowiązku funkcjonowania NiŚOZ w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) pojawił się w ww. rozporządzeniu w 2019 r., zaś termin jego realizacji był już trzykrotnie wydłużany, dając szpitalom czas na dostosowanie się do wymagań w przedmiotowym zakresie - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na poselską interpelację. 

- Intencją utworzenia NiŚOZ przy SOR jest odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych poprzez możliwość przekierowania do NiŚOZ pacjentów niebędących w stanie nagłym, czyli takich, którzy powinni być zabezpieczani w innych obszarach ochrony zdrowia, głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Funkcjonowanie NiŚOZ w lokalizacji SOR wykluczy też konieczność kierowania pacjentów do innych, niejednokrotnie znacznie oddalonych podmiotów leczniczych, umożliwiając jednocześnie korzystanie z zaplecza diagnostycznego szpitala czy konsultacji specjalistycznych - wyjaśnił Kraska.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z początku tego roku w Polsce działały 244 szpitalne oddziały ratunkowe, a przy 207 były punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum