×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ECMO w nagłym zatrzymaniu krążenia. Szpital Uniwersytecki i pogotowie testują ważny pilotaż

Autor: oprac. KM • Źródło: Uniwersytet Jagielloński24 maja 2023 11:00

Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym rozpoczyna realizację projektu o nazwie "eCPR dla Krakowa", który polega na wprowadzeniu metody "pozaustrojowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej z zastosowaniem techniki Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO)". Głównym celem programu jest zastosowanie tej techniki u pacjentów, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia, na które leczenie konwencjonalne nie działa skutecznie.

ECMO w nagłym zatrzymaniu krążenia. Szpital Uniwersytecki i pogotowie testują ważny pilotaż
Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym rozpoczyna realizację projektu "eCPR dla Krakowa". Fot. Shutterstock
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym rozpoczyna realizację projektu "eCPR dla Krakowa"
  • Projekt wprowadza innowacyjną metodę resuscytacji krążeniowo-oddechowej poza organizmem przy użyciu techniki Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO)
  • Technika ECMO jest inwazyjna i ryzykowna, jednak może być rozważana jako alternatywna terapia w przypadku braku skuteczności innych metod leczenia
  • Program "eCPR dla Krakowa" zakłada przeszkolenie zespołów medycznych pogotowia ratunkowego oraz przeprowadzanie symulacji i ćwiczeń

ECMO w nagłym zatrzymaniu krążenia. Szpital Uniwersytecki i pogotowie testują pilotaż

"eCPR dla Krakowa" to nowy projekt, który polega na wprowadzeniu metody "pozaustrojowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej z zastosowaniem techniki Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO)". Technika ma być zastosowana u pacjentów, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia, którego nie da się zwalczyć leczeniem konwencjonalnym.

W ramach pierwszego etapu implementacji nastąpi przeszkolenie zespołów medycznych z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a następnie szpital przystąpi do przeprowadzania symulacji i treningów. Jak podkreślono, program nie mógłby istnieć bez Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Systemu Wczesnej Interwencji Terapeutycznej oraz Oddziału Klinicznego Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

Odpowiedzialni za wprowadzenie projektu ze strony Szpitala Uniwersyteckiego są: ratownik medyczny Andrzej Morajda, lek. med. Anna Kwinta, lek. med. Piotr Bielański, a wszystko dzieje się pod nadzorem kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, profesora dr hab. med. Jerzego Wordliczka oraz jego zastępcy, lek. Tomasza Drygalskiego.

Czym jest ECMO?

Jak czytamy w komunikacie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO) to metoda utlenowania krwi poza organizmem. Ze względu na fakt, że system ten może być również używany do wspomagania krążenia, stosuje się też skrót ECLS - ExtraCorporeal Life Support. System ECLS/ECMO to zewnętrzny układ składający się z pompy i oksygenatora, który umożliwia tymczasowe zastąpienie funkcji płuc i/lub serca. Samo zastosowanie tego urządzenia nie leczy niewydolności narządu, ale daje pacjentowi czas potrzebny do powrotu do zdrowia. Technika ECMO jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią, która powinna być rozważana, gdy inne metody leczenia, takie jak zaawansowane techniki wentylacji, leki wspomagające pracę płuc i serca, gazy wpływające na krążenie płucne lub zmiany pozycji pacjenta, zostały wyczerpane.

Istnieją dwa sposoby wspomagania za pomocą ECMO. W obu przypadkach stosuje się ten sam zewnętrzny układ. Krew jest pobierana do układu za pomocą kaniuli, która jest umieszczana w dużej żyłce centralnej. Różnica polega tylko na miejscu podłączenia kaniuli odprowadzającej krew utlenowaną z ECMO. Jeśli jest ona również podłączona do układu żylnego, mówimy o ECMO żylno-żylnym. W tym przypadku wspomagamy tylko funkcję płuc poprzez wprowadzanie pozaustrojowo utlenowanej krwi do krążenia płucnego. Jeśli kaniula odprowadzająca jest wprowadzona do układu tętniczego (np. tętnica udowa lub tętnice łuku aorty), mamy do czynienia z ECMO żylno-tętniczym. W takim przypadku, podobnie jak podczas zabiegów kardiochirurgicznych, zastępowane są zarówno funkcje płuc, jak i serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum