Warszawa: akcja "Dzień bez kamuflażu" służy budowaniu świadomości nt. łuszczycy

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 12:24

W piątek (23 sierpnia) w Warszawie przy Placu Zamkowym, w godz. 11.00-17.00 już po raz drugi odbędzie się ogólnopolska, bezpłatna akcja edukacyjno-profilaktyczna "Dzień bez kamuflażu", która ma być również zachętą dla chorych na łuszczycę do „zrzucenia" zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe.

Warszawa: akcja "Dzień bez kamuflażu" służy budowaniu świadomości nt. łuszczycy
Akcja ma charakter edukacyjny Fot. matriały prasowe

- Pomysł akcji zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym - mówi Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS, organizatora wydarzenia Dzień Bez Kamuflażu.

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Osoby na nią chorujące są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju wielu chorób towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2.

Dzięki inicjatywie, w tworzenie której włącza się coraz więcej ekspertów z dziedzin medycyny i psychologii - istotnych dla jakości życia osób dotkniętych łuszczycą, uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość konsultacji ze specjalistami dermatologami oraz kardiologami; poznają możliwości leczenia łuszczycy i zasady profilaktyki łuszczycowej.

Chętni będą mogli skorzystać z badania znamion dermatoskopem. Będzie można wykonać badania przesiewowe w kierunku chorób współistniejących z łuszczycą, w tym cukrzycy, badanie składu ciała, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się jakie badania należy wykonywać chorując na łuszczycę. Dietetyk doradzi właściwą dietę, a psycholog udzieli wsparcia i da wskazówki jak oswoić chorobę.

Akcja Dzień Bez Kamuflażu została objęta Patronatem medycznym Kliniki Dermatologii CMKP /CSK MSWiA w Warszawie oraz Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum