To było ważne spotkanie

Autor: www.luszczyca.org.pl • • 08 marca 2011 13:43

Podczas spotkania z minister zdrowia Ewą Kopacz (10 lutego 2011 r.) przedstawiciele Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę podziękowali pani minister za przychylne potraktowanie prośby o takie spotkanie oraz omówili najważniejsze problemy trapiące chorych na łuszczycę.

To było ważne spotkanie

Unia przygotowała trzy pytania, obejmujące podstawowe potrzeby środowiska polskich chorych na łuszczycę:
1. Kiedy łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów zostaną ujęte na liście chorób przewlekłych, dla których leki i wyroby medyczne przepisuje się bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością?
2. Kiedy zostanie wprowadzony program terapeutyczny leczenia biologicznego dla chorych na łuszczycę?
3. Jakie działania podejmie w najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowia na rzecz tych setek tysięcy chorych, którzy nie kwalifikują się do terapii biologicznej lub nie obejmie ich ona z innych powodów?

Przedstawiciele Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę nie uzyskali odpowiedzi na pytanie dotyczące terminu wpisania tej choroby na listę chorób przewlekłych.

Minister Ewa Kopacz przekazała uczestnikom spotkania m.in. poniższe informacje:
• W terminie ok. dwóch miesięcy program terapeutyczny leczenia biologicznego dla chorych na łuszczycowe zapalenie stawów powinien (po przejściu wymaganych prawem procedur) być gotowy do stosowania u chorych.
• Wprowadzenie leków biologicznych do stosowania poprzez procedury JGP okazało się obarczone zbyt wieloma wadami, dlatego Ministerstwo Zdrowia wraca do koncepcji wprowadzenia do stosowania programów terapeutycznych. Program terapeutyczny leczenia biologicznego dla łuszczycy jest opracowany. Trafi do AOTM celem wydania aktualnej rekomendacji. Następnie czeka go proces legislacyjny. Prawdopodobnie jeszcze przed końcem pierwszego półrocza br. program ten wejdzie do stosowania.
• Opracowywane są standardy kwalifikacyjne i standardy postępowania w leczeniu łuszczycy, na podstawie których ustalone zostaną zasady stosowania określonych leków i terapii w leczeniu chorych o określonym natężeniu choroby. Zdaniem minister Ewy Kopacz zespoły konsultacyjne (lekarze dermatolodzy) przygotują te standardy w ciągu dwóch miesięcy, po czym prace nad nimi prowadzić będzie Ministerstwo Zdrowia.
• Nie obecnie szans (z przyczyn finansowych) na objęcie refundacją emolientów i innych specyfików wspomagających leczenie łuszczycy.
• Ustosunkowując się do problemu zbyt krótkich, trwających 4-5 dni, hospitalizacji (na tyle wystarczy środków w ramach finansowania przez NFZ) podczas gdy, z medycznego punktu widzenia, konieczne są pobyty ok. 21-dniowe, minister Ewa Kopacz zapowiedziała zaproszenie przedstawicieli pacjentów jako obserwatorów do prac zespołów opracowujących standardy leczenia.

Unia Stowarzyszeń składa przy tej okazji wyrazy wdzięczności Instytutowi Praw Pacjenta  i Edukacji Zdrowotnej oraz ks. Arkadiuszowi Nowakowi za życzliwą pomoc w doprowadzeniu do tego spotkania.

Wojciech S. Wilkowski


Przewodniczący
 Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę

Więcej: http://luszczyca.org.pl/stowarzyszenie
Źródło: www.luszczyca.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum