Świętokrzyskie: po nocną i świąteczną pomoc do 18 placówek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 15:40

18 placówek ochrony zdrowia, czyli o jedną mniej niż do tej pory, będzie od 1 października udzielać nocnej i świątecznej pomocy medycznej w woj. świętokrzyskim. Ich liczba może się jeszcze zwiększyć, bo Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ planuje ogłoszenie kolejnych konkursów.

Świętokrzyskie: po nocną i świąteczną pomoc do 18 placówek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiany dotyczące nocnej i świątecznej opieki medycznej w największym stopniu dotkną mieszkańców stolicy regionu świętokrzyskiego. Od 1 października od godz. 8.00 w Kielcach będą ją świadczyć trzy placówki, w tym dwie nowe: Wojewódzki Szpital Zespolony w przychodni przy ul. Artwińskiego i Szpital Św. Aleksandra w przychodni przy ul. Robotniczej. Pacjenci będą mogli również zgłaszać się do dotychczasowego punktu przy ul. Leonarda. Mieszczące się tam Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego jest bowiem podwykonawcą Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.

- Jeśli chodzi o powiaty, to te zmiany nie mają charakteru rewolucyjnego. Placówki, które będą udzielały tych świadczeń, mieszczą się głównie przy szpitalach lub w ich pobliżu - powiedziała PAP rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek.

Dodała, że liczba placówek może jeszcze się zwiększyć, bo świętokrzyski oddział NFZ planuje ogłoszenie kolejnych konkursów.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to pomoc medyczna udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnej placówki.

- Pacjent ma prawo wyboru. Idzie tam, gdzie ma najbliżej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. To dotyczy także powiatów i mieszkańców przygranicznych gmin. Pacjenci nie muszą pójść do placówki w swoim powiecie, jeśli mają bliżej do innego punktu znajdującego się w sąsiednim województwie - zaznaczyła Szczepanek.

Placówki medyczne, którym 30 września wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą czynne do godz. 8.00 w niedzielę 1 października. W tym momencie rozpoczną pracę nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

- Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy medycznej w nocy z soboty na niedzielę, to udaje się do dotychczasowej placówki, która funkcjonowała jeszcze na starych zasadach - podkreśliła rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Pełny wykaz placówek wraz z adresami i telefonami dla pacjentów znajduje się na stronie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci/komunikat-dla-pacjentow,2705.html.

Informacje o nowych miejscach świadczeń można uzyskać także pod specjalnie uruchomionym przez świętokrzyski oddział NFZ numerem telefonu (663 431 140) w godz. 8.00-16.00. Od piątku (29 września) od godz. 16.00 do poniedziałku (2 października) do godz. 8.00 telefon będzie czynny całodobowo.

- Ponadto informacja, gdzie znajdują się najbliższe punkty nocnej i świątecznej pomocy, powinna być wywieszona we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w szpitalach, gdzie funkcjonuje SOR, a także w starych placówkach, które już tej pomocy nie będą udzielały. Informacja taka została zawieszona również w siedzibie świętokrzyskiego NFZ - poinformowała Szczepanek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum