Psychodermatologia: tak również można leczyć łuszczycę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2011 05:56

W łódzkim Uniwersytecie Medycznym powstał pierwszy na świecie Zakład Psychodermatologii. Kieruje nim prof. Anna Zalewska. Ma już kilka doktorantek i magistrantkę z Holandii.

Psychodermatologia: tak również można leczyć łuszczycę
Czym się zajmują łódzcy pionierzy? Zależnością między tym, co się dzieje w głowie pacjenta a tym, co widać na jego skórze - informuje Gazeta Wyborcza.

- Od dawna wiadomo, że pokrzywka, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zaostrzają się pod wpływem stresu - tłumaczy prof. Anna Zalewska.

- W stresie kora nadnerczy wydziela hormony. Trafiają do krwi, łączą się z receptorami skóry i pobudzają gruczoły łojowe. Są też choroby psychiczne manifestujące się na skórze. Miałam już pacjentów, którzy widzieli na niej zarazki i je zdrapywali, raniąc całe ciało - dodaje profesor.

Od lat 80. dermatolodzy coraz więcej mówią i piszą o psychologicznych źródłach chorób skóry. - Z takim podejściem zetknęłam się na stypendium w Leeds. Wróciłam do Polski, robiłam to, czego nauczyłam się w Anglii. Kiedy zrobiłam habilitację, udało się przekonać władze uczelni do stworzenia zakładu - opowiada prof. Anna Zalewska.

Więcej: http://wyborcza.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum