Prof. Jacek Szepietowski: Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną

Autor: Jacek Szepietowski • • 06 grudnia 2010 11:45

Ludzie unikają kontaktu z chorym na łuszczycę, odczuwają lęk przed dotykaniem chorego, bliskością. Nie ma to żadnego uzasadnienia. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest dermatozą, w której patogenezie uwidacznia się zaburzony, przyspieszony i nieprawidłowy rozrost komórek naskórka, liczne zaburzenia naczyniowe i immunologiczne - tłumaczy prof. Jacek Szepietowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego*.

Wiele czynników środowiskowych, m.in. stres, może inicjować czy zaostrzać pojawienie się zmian – szczególnie u osób o odpowiedniej predyspozycji. Łuszczyca to częsta dermatoza, o nie w pełni poznanej patogenezie. Wiąże się z licznymi zaangażowanymi czynnikami genetycznymi.

Łuszczyca, aczkolwiek pojawia się na skórze, jest chorobą ogólnoustrojową. Dotyka różnych układów i współistnieje z licznymi
chorobami, m.in.: nadciśnieniem tętniczym, hiperlipidemią, dolegliwościami stawowymi, chorobami sercowo-naczyniowymi, depresją.

Choroba ta obniża znacznie jakość życia – upośledza wszystkie jego aspekty, zwłaszcza: zdrowie psychiczne (depresja, stygmatyzacja) i fizyczne. Negatywnie wpływa także na produktywność zawodową

Na podst. materiałów z konferencji „Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę”, Warszawa, 25 października 2010 r.).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum