Pacjenci z łuszczycą chcą przyjmować leki w domach

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2017 11:53

Chorzy na łuszczycę apelują do Ministerstwa Zdrowia aby zmieniono sposób podawania im leków. Pacjenci domagają się dostępu do nowej terapii, którą mogą przyjmować w domu.

Pacjenci z łuszczycą chcą przyjmować leki w domach
Fot. archiwum

Niestety na najnowszej liście leków refundowanych, która w życie wchodzi 1 lipca leki te się nie znalazły. Tymczasem mogłyby one pomóc kilkunastu tysiącom pacjentów chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

Jak wyjaśnia Dagmara Samselska, chora na łuszczycę i prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, lek ten pozwala pacjentom przyjmować leki samodzielnie, dwa razy na dobę: jedną rano i jedną wieczorem. Dzięki temu mogą oni normalnie pracować.

Obecnie chorzy na łuszczycę mają dostęp do refundowanych terapii do leczenia miejscowego oraz do leków biologicznych. Niestety pierwsza grupa leków często nie przynosi pożądanych rezultatów, z kolei leki biologiczne wymagają podawania w szpitalu. Pacjenci muszą więc regularnie dojeżdżać do ośrodków, które realizują program lekowy i podaję na szpitalnych oddziałach leki biologiczne. To bardzo komplikuje im życie. Dlatego też chorzy zwracają się do ministerstwa z prośbą o uwzględnienie ich próśb.

Pod apelem podpisują się też lekarze, wśród nich profesor Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii i Reumatologii. Jak zaznacza, pacjentom zależy na tym leku, bo ma on formę tabletek i może być wypisywany na receptę.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum