Eksperci: opieka koordynowana priorytetem dla pacjentów z łuszczycą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2019 20:10

Łuszczyca dotyczy nie tylko skóry, ale zwiększa ryzyko wielu innych schorzeń, w tym zawału serca i udaru mózgu, dlatego pacjenci z łuszczycą powinni być objęci koordynowaną opieką zdrowotną - ocenili eksperci we wtorek podczas debaty w Warszawie.

Eksperci: opieka koordynowana priorytetem dla pacjentów z łuszczycą
Na łuszczycę choruje ok. 1 mln Polaków Fot. Archiwum

Debata została zorganizowana w Światowym Dniu Chorego na Łuszczycę, który przypada 29 października, przez Amicus Fundację Łuszczycy i ŁZS.

Prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR) w Warszawie, przypomniała, że łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), dają objawy kliniczne ze strony wielu narządów. Pacjenci z tymi schorzeniami są na przykład bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu, a co za tym idzie na przedwczesne zgony.

- Bardzo często z łuszczycą i ŁZS wiąże się zespół metaboliczny, dna moczanowa i hiperurykemia (zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi - PAP), ale też depresja i fibromialgia (choroba reumatyczna). Dlatego są to choroby, które wymagają kompleksowego leczenia - zaznaczyła specjalistka. Dodała, że np. nieleczenie depresji często współistniejącej z łuszczycą i ŁZS powoduje, że efekty drogiego leczenia biologicznego są o 50 proc. słabsze.

Dlatego pacjenci z łuszczycą i ŁZS muszą być traktowani całościowo, zaznaczyła prof. Kwiatkowska. - Inaczej to są wyrzucone pieniądze, bo leczenie poszczególnych chorób osobno nie jest efektywne i podraża koszty bezpośrednie terapii. Pacjent źle leczony generuje dodatkowe koszty - bo ma więcej niepotrzebnych wizyt lekarskich, więcej niepotrzebnych badań, więcej schorzeń współistniejących. I dlatego jest droższy dla systemu - tłumaczyła. Jej zdaniem, obecnie pacjenci ci są "zagubieni w systemie", ponieważ nikt nie koordynuje ich leczenia.

Zdaniem przewodniczącej Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS Dagmary Samselskiej, ze względu na charakter łuszczycy i ŁZS pacjenci powinni być objęci skoordynowaną opieką specjalistyczną, która będzie uwzględniać wszystkie współistniejące choroby. Zaznaczyła, że lekarz koordynujący leczenie chorego na łuszczycę czy ŁZS powinien czuwać nad pacjentem, zlecać mu badania pod kątem chorób współistniejących, w tym mierzenie poziomu glikemii, poziomu lipidów we krwi, ciśnienia tętniczego. - Chodzi o to, żeby w porę te choroby wyłapać i móc zacząć je leczyć zanim się w pełni rozwiną - wyjaśniła.

Zdaniem endokrynologa prof. Wojciecha Bika, prorektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie, dominującą rolę w opiece nad pacjentem z łuszczycą powinien mieć dermatolog (w przypadku ŁZS pełni ją reumatolog - PAP). To on powinien odpowiadać za przebieg terapii, decydować jakich konsultacji specjalistycznych potrzebuje pacjent i koordynować ich terminy. - Jeżeli największym problemem pacjenta z łuszczycą jest depresja, to rolę dominującą jako konsultanta będzie odgrywał psychiatra. Ale to powinno być rozwiązane systemowo, a nie opierać się na osobistych kontaktach lekarzy - ocenił prof. Bik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum