Dzień bez kamuflażu dla osób z chorobami skóry, w tym na łuszczycę - już w czwartek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2020 08:55

Dzień bez Kamuflażu dla pacjentów z łuszczycą i innymi zapalnymi chorobami skóry odbędzie się po raz trzeci 27 sierpnia, w czwartek. Tym razem wszystkie wydarzenia - m.in. cykl bezpłatnych spotkań ze specjalistami - zostały zorganizowane online. Uczestnictwo wymaga rejestracji.

Dzień bez kamuflażu dla osób z chorobami skóry, w tym na łuszczycę - już w czwartek
Dzień bez Kamuflażu, organizowany przez fundację od trzech lat, ma zachęcić chorych na łuszczycę do "życia bez maskowania się i ukrywania pod warstwami ubrań". Fot. Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS

Uczestnictwo w nich wymaga rejestracji na stronie internetowej Dnia bez Kamuflażu (www.bezkamuflazu.info). W ramach wydarzenia odbędzie się cykl bezpłatnych spotkań ze specjalistami z zakresu medycyny, psychologii, dietetyki. W różnych pokojach tematycznych będzie można zasięgnąć opinii specjalistów - dermatologa, reumatologa, alergologa, kardiologa, diabetologa, psychologa, dietetyka, a także porozmawiać w ramach spotkań z organizacjami wspierającymi pacjentów.

- Nieprzypadkowo sierpień obchodzony jest jako Miesiąc wiedzy na temat łuszczycy. Lato to trudny czas dla pacjentów. Słońce, upał, wakacje… i kamuflaż. Niejednokrotnie rozmawiam z pacjentami chorymi na łuszczycę, którzy od kilku lat nie założyli krótkich spodenek czy z kobietami, które jak ognia unikają letnich sukienek - przypomniała Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS - organizatora wydarzenia.

Dzień bez Kamuflażu, organizowany przez fundację od trzech lat, ma zachęcić chorych na łuszczycę do "życia bez maskowania się i ukrywania pod warstwami ubrań".

- Oczywiście ubranie to symbol. Chodzi również o ośmielenie pacjentów do odważnego wkroczenia do życia, zarówno społecznego, jak i zawodowego - bez wstydu, bez obaw o reakcję innych ludzi na zmiany skórne - dodała Samselska.

Obok atopowego zapalenia skóry, łuszczyca należy do najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Na świecie choruje na nią ponad 125 mln osób, a w Polsce ok. 1 mln. Jednak mimo rozpowszechnienia choroby, społeczna wiedza na jej temat jest wciąż niewielka. Skutkiem tego jest wiele mitów, które narosły wokół łuszczycy. W efekcie chorzy są stygmatyzowani, izolują się i wycofują z życia zawodowego i społecznego.

Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. Nie można się nią zarazić. Rozwija się w wyniku wzajemnego oddziaływania czynników genetycznych, środowiskowych, immunologicznych oraz psychosomatycznych. Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej między 18. a 45. r.ż.

Choroba charakteryzuje się występowaniem na skórze ciemnoczerwonych, pokrytych srebrzystą łuską grudek, które zlewając się ze sobą, tworzą większe ogniska. Zmiany chorobowe mogą zajmować także skórę głowy owłosionej i płytki paznokciowe.

Stan zapalny, który towarzyszy łuszczycy, może mieć charakter ogólnoustrojowy i powodować występowanie szeregu innych chorób zapalnych, jak łuszczycowe zapalenie stawów, choroby sercowo-naczyniowe, dyslipidemia (zaburzenia poziomu lipidów we krwi), cukrzyca oraz często - depresję.

W trakcie Dnia bez Kamuflażu poruszany będzie między innymi problem rodzicielstwa osób z zapalnymi chorobami skóry. Wiadomo, że ryzyko wystąpienia łuszczycy u dziecka wynosi ok. 14 proc. jeżeli jedno z rodziców choruje na łuszczycę i 41proc., gdy chorują oboje rodzice.

Strach związany z dziedziczeniem oraz obawą przed stygmatyzacją niejednokrotnie powoduje, że chorzy odkładają rodzicielstwo lub nawet rezygnują z posiadania potomstwa. Zdaniem Samselskiej największa wątpliwość, z jaką mierzą się pacjentki chore na łuszczycę, dotyczy jednak tego, czy terapia może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

- Podczas tegorocznego Dnia bez Kamuflażu będę rozmawiać z pacjentkami i ich partnerami o łuszczycy w kontekście planowania macierzyństwa, ciąży oraz karmienia piersią. Chcę ich przede wszystkim przekonać, że nie muszą rezygnować ze swoich najważniejszych życiowych planów. Kluczowa jest tutaj otwarta rozmowa z lekarzem dermatologiem i ginekologiem, a czasami również reumatologiem, którzy pomogą zaplanować ciążę i ustawią odpowiednie leczenie, uwzględniające balans korzyści i ryzyka dla matki i dziecka - skomentowała cytowana w informacji prasowej dr hab. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego/CSK MSWiA w Warszawie.

Jak zaznaczyła, rezygnacja z leczenia może w przypadku łuszczycy skutkować poważnymi konsekwencjami ze strony różnych układów i narządów, między innymi ze strony układu sercowo-naczyniowego. - Wytyczne międzynarodowych towarzystw naukowych oraz dostępne badania kliniczne wskazują, że odpowiednio dobrane leczenie, w tym również terapia biologiczna może być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne w okresie planowania ciąży, w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią - podkreśliła dermatolog.

Tegoroczny Dzień bez Kamuflaży jest poświęcony również innym chorobom skóry, które stygmatyzują i znacznie pogarszają jakość życia pacjentów, w tym atopowemu zapaleniu skóry, pokrzywce, trądzikowi odwróconemu (HS).

Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, konsultanta krajowego ds. dermatologii i wenerologii prof. Joanny Narbutt oraz konsultanta ds. dermatologii i wenerologii województwa mazowieckiego dr hab. Ireny Waleckiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum