Badania: otyłość i nadwaga sprzyjają łuszczycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 08:27

Wraz z masą ciała rośnie także ryzyko zachorowania na łuszczycę - informują naukowcy w piśmie ''PLOS Medicine''.

Badania: otyłość i nadwaga sprzyjają łuszczycy
Wyższy wskaźnik BMI może przyczyniać się do nasilenia stanu zapalnego skóry, co może sprzyjać łuszczycy - uważają naukowcy. Fot. Wikimedia Commons/Jacopo 188 (CC BY-SA)

Łuszczyca to przewlekły stan zapalny skóry, na której pojawia się czerwona, łuszczącą się wysypka. Do rozwoju choroby przyczynia się najprawdopodobniej wiele czynników - zarówno genetycznych, jak i środowiskowych.

Na całym świecie łuszczyca dotyka od dwóch do czterech procent populacji i występuje coraz częściej. Szczególnie wysoka jest jej częstość występowania w Norwegii - według danych ankietowych dotyczących dwóch dużych populacji może to być od 6 do 11 proc. W mieście Tromsø częstość występowania łuszczycy wynosiła w 1980 r. 4,8 proc., ale w 2008 r. wzrosła do 11,4 proc.

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego z siedzibą w Trondheim wspólnie z ekspertami z Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzili badanie obserwacyjne obejmujące 750 tys. osób.

Jak wykazała analiza z użyciem techniki randomizacji mendlowskiej, ryzyko wzrasta o dziewięć procent dla każdego wzrostu współczynnika BMI o jednostkę (BMI oznacza obliczany na podstawie wzrostu i masy ciała danej osoby wskaźnik masy ciała i jest miarą zawartości tkanki tłuszczowej). Technika randomizacji mendlowskiej pomaga w znajdywaniu zjawisk przyczynowo-skutkowych.

- Wyższy wskaźnik BMI może przyczyniać się do nasilenia stanu zapalnego skóry, co może sprzyjać łuszczycy, ale możliwe jest również, że łuszczyca prowadzi do mniejszej aktywności fizycznej, a tym samym przybrania na wadze - wyjaśnia biorąca udział w badaniach dermatolog Mari Løset.

Do tej pory nie przeprowadzono zbyt wielu badań sprawdzających, czy utrata masy ciała może spowodować zniknięcie łuszczycy, jednak kilka badań klinicznych sugeruje taką możliwość.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum