Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-05-2017 18:11

Wirtualna rzeczywistość pomoże w walce z bólem?

W Klinice Nefrologii we Wrocławiu Marcin Czub testuje przeciwbólowe działanie wirtualnej rzeczywistości - informuje Gazeta Wyborcza.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na co dzień Marcin Czub pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie z dr Joanną Piskorz rozpoczął kilka lat temu badania nad wykorzystaniem VR (od angielskiego Virtual Reality, czyli wirtualnej rzeczywistości) w uśmierzaniu bólu.

Technologia VR, pochłaniając pacjenta bez reszty, sprawia, że zapomina o nieprzyjemnych doznaniach. Jak tłumaczy Czub, doświadczenie bólu jest zależne od wielu czynników psychologicznych.

Jednym z nich jest ilość uwagi, którą mu poświęcamy. Ból ma tendencję do jej zasysania. Ale wszyscy mamy jej jakąś określoną ilość. Jeśli skupimy się na innej rzeczy - nie mamy dość uwagi, by zająć się bólem. W efekcie odczuwamy go słabiej.

Po pierwszych obiecujących testach na uniwersytecie badania przeniosły się do wrocławskiej kliniki nefrologii i poradni leczenia bólu. Tu przeciwbólową skuteczność wirtualnej rzeczywistości sprawdzano m.in. w trakcie pobierania krwi.

Na statystyki, jeśli chodzi o VR-ową terapię bólu przewlekłego, jeszcze za wcześnie. Natomiast, jak wynika z badań prowadzonych przez Marcina Czuba, terapia przy użyciu VR pozwala zmniejszyć ból ostry u ponad 80 proc. badanych.

Więcej: www.wyborcza.pl