Trwa kampania "Rak wolny od bólu"

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 07 września 2015 11:57

Od marca br. Koalicja na rzecz Walki z Bólem prowadzi działania skierowane do około 200 tys. osób w Polsce, które zmagają się z bólem różnego stopnia w przebiegu choroby nowotworowej. Kampania społeczna "Rak wolny od bólu" powstała z potrzeby zapewnienia im wsparcia.

Trwa kampania "Rak wolny od bólu"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Koalicja, przy obecnym stanie wiedzy niemal 90 proc. chorym onkologicznie można pomóc, wdrażając skuteczną terapię przeciwbólową. Kluczowym zadaniem kampanii jest uświadomienie pacjentom, iż mają oni prawo do specjalistycznej opieki przeciwbólowej na każdym etapie choroby nowotworowej oraz że powinni domagać się leczenia bólu.

Organizatorzy kampanii informują, że w trakcie czterech miesięcy od jej startu udało się m.in. zorganizować pięć bezpłatnych konsultacji dla pacjentów dając im szansę rozmowy z lekarzami specjalistami leczenia bólu (dwa dodatkowe spotkania są zaplanowane na przyszłe miesiące).
Została też przeprowadzona ankieta wśród pacjentów onkologicznych i ich opiekunów oraz wśród lekarzy pierwszego kontaktu (POZ). Powstała również strona internetowa z działem poświęconym poradnictwu on-line: na pytania czytelników odpowiadają lekarzy specjaliści.

Ankieta wśród lekarzy POZ przeprowadzona została na XII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej w Gdańsku w czerwcu br. Z ponad 400 uczestników Kongresu odpowiedzi udzieliło 127. Z ankiety wynika, że aż 23 proc. lekarzy nie mierzy natężenia bólu, choć jest to pierwszy krok do ustalenia właściwego leczenia. 56 proc. lekarzy rodzinnych deklaruje natomiast, że w przypadku silnego bólu stosuje leki opioidowe.

Jeśli chodzi o ankietowanych pacjentów, 80 proc. spośród nich odczuwa silny ból spowodowany chorobą nowotworową. Taka sama grupa osób wie o możliwości leczenia bólu silnymi opiodami, jednak tylko część z nich otrzymuje recepty i oczekiwaną opiekę. Większość uważa, że jest skazana na cierpienie, a część nawet usłyszała odmowę podjęcia terapii.

Chorzy wskazują, że spotkają się z lekceważącymi uwagami marginalizującymi ich ból. Często słyszą, że każdy ból można przeżyć, a leki opioidowe uzależniają. 
W związku z tym odmawiano im przepisania lub podania silnego leku przeciwbólowego. 
W zamian proponowano im słabsze leki, które nie przynosiły tak znacznej ulgi, jak leki opioidowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum