RMF24/Rynek Zdrowia | 23-03-2016 11:45

Specjalista: ból ostry trzeba uśmierzać, przewlekły - leczyć

Ból jest przede wszystkim objawem choroby i w pierwszej kolejności trzeba znaleźć jego przyczynę - podkreśla prof. dr hab. Jerzy Wordliczek, kierownik Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii nr 1 Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając że ból wymaga leczenia.

Brakuje dobrych, uniwersalnych centrów, gdzie leczenie bólu byłoby prowadzone wielokierunkowo. Fot. PTWP

W rozmowie z RMF FM prof. Wordliczek stwierdza, że bólu nie można bagatelizować. Długo utrzymujący się ból wymaga leczenia.

Powszechna dostępność niesteroidowych środków przeciwzapalnych, paracetamolu, czy metamizolu, które można kupić niemal wszędzie, powoduje, że stosowanie ich w nadmiernych ilościach jest przyczyną zarówno powikłań, jak i objawów niepożądanych.

W większości krajów europejskich jest już oddzielna specjalizacja, czy umiejętność z zakresu medycyny bólu. U nas nie ma takiej specjalizacji i osobno kontraktowanych procedur leczenia bólu w szpitalach. Kontrakty zawierane z NFZ i procedury przypisane są do różnych obszarów medycyny - część jest w neurochirurgii, część jest w neurologii, bardzo niewiele procedur - zdani em prof. Wordliczka - przypisano do anestezjologii.

- Tak naprawdę brakuje dobrych, uniwersalnych centrów, gdzie leczenie bólu byłoby prowadzone wielokierunkowo, zarówno z pomocą farmakoterapii, psychoterapii, czy rehabilitacji, jak i przy użyciu procedur interwencyjnych - przekonuje profesor Wordliczek.

Więcej: www.rmf24.pl