Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do leczenia bólu

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2015 16:25

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina na swojej stronie internetowej, że w sytuacjach, w których pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe mają utrudniony dostęp do leczenia bólu, powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do leczenia bólu
Fot. archiwum

Każda osoba kontaktująca się z Biurem otrzymuje niezbędne informacje, jakie kroki powinna podjąć w danej sytuacji oraz jakie przysługują jej środki prawne, a w sytuacji tego wymagającej podejmowane są czynności wyjaśniające daną kwestię. Najszybszą formą kontaktu jest telefon na numer bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii - 800 190 590, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 21:00.

W sytuacji, gdy otrzymane informacje co najmniej uprawdopodabniają naruszenie praw pacjenta, Rzecznik wszczyna postępowanie wyjaśniające. W zakresie leczenia bólu przedmiotem takiego postępowania może być np. naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej lub prawa do poszanowania intymności i godności, które obejmuje także prawo pacjenta znajdującego się w stanie terminalnym do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień.

Ponadto w związku z wejściem w życie na początku tego roku tzw. pakietu onkologicznego, Rzecznik Praw Pacjenta zauważając problem leczenia bólu w przebiegu choroby nowotworowej u pacjentów, w kwietniu br. wystąpił m.in. do Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii. Rzecznik uważa za zasadne włączenie do pakietu onkologicznego zapisów dotyczących leczenia bólu w przebiegu choroby również u pacjentów z zakresu opieki hospicyjno - paliatywnej.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum