Ruda Śląska: miejska lecznica z certyfikatem "Szpital bez bólu"

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2017 16:41

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. dołączył do grona placówek wyróżnionych certyfikatem "Szpital bez bólu". Obecnie posiada go 200 szpitali w całym kraju.

Ruda Śląska: miejska lecznica z certyfikatem "Szpital bez bólu"
FOT. Szpial Miejski w Rudzie Śląskiej

- Droga do uzyskania tego certyfikatu nie była łatwa. Od trzech lat w naszym szpitalu działa zespół ds. leczenia bólu ostrego. To on ustalił procedury postępowania z bólem pooperacyjnym u pacjentów, wprowadzono także stosowną kartę monitorowania natężenia tego bólu. Według tych zaleceń systematycznie i doraźnie wdrażane jest leczenie, a zespół stale nadzoruje i analizuje karty terapii przeciwbólowej - podkreśla dr Piotr Baron, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii rudzkiego szpitala.

Program „Szpital bez bólu” 9 lat temu zainicjowało Polskie Towarzystwo Badania Bólu wraz z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym.

Certyfikaty „Szpital bez bólu” przyznawane są placówkom, które spełniają określone kryteria i przez to przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego. Celem programu jest wdrożenie odpowiednich procedur, środków i metod jego zwalczania, zapewniających pacjentom wysoką jakość leczenia, a tym samym szybszy powrót do zdrowia.

- Do otrzymania tego certyfikatu potrzebne było m.in. przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń. Uczestniczyło w nich około 100 osób: lekarzy chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek. Szkolenia przeprowadził dr Andrzej Daszkiewicz, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Znieczulenia Regionalnego i Leczenia Bólu. Certyfikat otrzymaliśmy na trzy lata - dodaje ordynator.

Aby zdobyć certyfikat, rudzka placówka musiała spełnić jeszcze inne kryteria. Chorzy przed zabiegiem są tu informowani o możliwościach i metodach leczenia dolegliwości bólowych. Przynajmniej cztery razy na dobę prowadzony jest monitoring natężenia bólu u wszystkich operowanych pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum