×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 4 tys. specjalistów wzięło udział w VIII kongresie European Pain Federation

Autor: KR/Rynek Zdrowia27 listopada 2013 11:48

We Florencji odbył się VIII kongres Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (European Federation of IASP Chapters) poświęcony bólowi pt. ''Pain in Europe VIII''.

Ponad 4 tys. specjalistów wzięło udział w VIII kongresie European Pain Federation
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Spotkanie zgromadziło ponad 4000 uczestników - specjalistów zainteresowanych tematyką badania i leczenia bólu a program naukowy skupiał się na najnowszych osiągnięciach uzyskanych w tej dziedzinie.

Tematami przewodnimi konferencji, która odbyła się w październiku br. we Florencji był ból trzewny, nowotworowy i nienowotworowy: jak rozumiemy mechanizmy powstawania różnych rodzajów bólu, jakie są aktualne metody postepowania i w jakim kierunku zmierza poszukiwanie nowych rozwiązań.

Ponieważ rok 2012 był ogłoszony był ''rokiem bólu trzewnego'' wiele wykładów poświęcono zrozumieniu mechanizmów warunkujących ból trzewny (definiowany, jako ból receptorowy w obszarze klatki piersiowej, miednicy, organów wewnętrznych).

Interesujący wykład wygłosił dr Fernando Cervero. Kompleksowo ujął temat badań translacyjnych w obszarze bólu trzewnego - od definicji choroby, poprzez modele zwierzęce, opis docelowych receptorów, potencjalnie aktywnych molekuł, aż do aktualnych skutecznych metod terapii.

O opioidach, będących jednymi z ważniejszych leków w terapii bólu o różnej etiologii mówiono zarówno w kontekście skuteczności, jak i bezpieczeństwa stosowania; podkreślano ich rolę w bólu przetrwałym. Przedstawiono także dane z randomizowanych badań wskazujących wysoką skuteczność tych leków na przykładzie morfiny i oksykodonu w leczeniu bólu neuropatycznego.

Poruszono zagadnienia związane z leczeniem interwencyjnym bólu, trudnościami w terapii zespołu wieloobjawowego bólu miejscowego oraz bólu w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki. Omawiano również ból mięśniowo-szkieletowy oraz aspekty sensytyzacji ośrodkowej.

Konferencję można podsumować jednym zdaniem, które padło podczas wykładu wybitnej znawczyni przedmiotu prof. Eiji Kalso z Helsinek: - Tylko lek, który po pierwsze jest przyjmowany przez pacjenta i po drugie jest dobrze przez niego tolerowany ma szansę stać się skuteczną terapią.

Relację video z ceremonii otwarcia i zamknięcia Kongresu można znaleźć pod adresem: http://www.efic.org/index.asp?sub=QFIY5RWIb074C4 natomiast wykłady ekspertów dostępne są pod adresem: http://www.youmed.it/en/congresso.do?id=46

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum