KR/Rynek Zdrowia | 26-09-2014 10:27

Podlaskie: umowa na dofinansowanie centrum leczenia bólu podpisana

W czwartek (25 września) została podpisana umowa na dofinansowanie budowy Regionalnego Centrum Leczenia Bólu w Mońkach z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Centrum będzie rozwinięciem istniejącej w Mońkach poradni leczenia bólu. Będzie to jedyny taki ośrodek w północno-wschodniej Polsce. Aby mógł powstać, zostaną rozbudowane budynki Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Utworzony tam będzie blok operacyjny, oddział szpitalny (przewidziany na 30 pacjentów), pracownia USG, poradnia oraz izba przyjęć. Centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Pomoc znajdą tu m.in. pacjenci chorujący na nowotwory, po wypadkach drogowych.

Koszt tej inwestycji to 14,43 mln zł, dofinansowanie z RPOWP wyniesie 9,35 mln zł. Centrum będzie gotowe pod koniec września 2015 r.

Szpital w Mońkach specjalizuje się w leczeniu bólu, uzyskał certyfikat "Szpitala bez bólu", nadawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Jest on potwierdzeniem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.