Pacjentka: w pięciu na dziesięć szpitali byłam skazana na cierpienie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2013 13:27

Anna Kleszcz poskarżyła się Unii Europejskiej, że w Polsce boli niepotrzebnie. - Wyłam. Traciłam przytomność. W przerwach błagam, żeby ktoś mi pomógł - mówi pacjentka.

Pacjentka: w pięciu na dziesięć szpitali byłam skazana na cierpienie

Gazeta Wyborcza publikuje rozmowę z pacjentką Anną Kleszcz i z dr. Januszem Kocikiem. Pacjentka opowiada, że w ciągu ostatnich lat była hospitalizowana w dziesięciu szpitalach. W pięciu została skazana na cierpienie. W szpitalach odmawiano jej podania środków przeciwbólowych.

''Ból mnie zabijał. Krzyczałam. Wrzeszczałam. Wyłam. Traciłam przytomność. W przerwach błagam, żeby ktoś mi pomógł. Żeby mnie ratowali'' - wspomina.

Dr Janusz Kocik, onkolog kliniczny, podkreśla, że pacjenta nie musi boleć.

- Ból ma wartość jedynie jako sygnał ostrzegawczy: pokazuje nam, że coś złego dzieje się w organizmie. Dlatego przy pierwszym kontakcie z pacjentem lekarz często nie podaje silnych środków przeciwbólowych, żeby nie zaciemniały obrazu choroby. Ale już po postawieniu diagnozy ból jest zbędnym objawem, który należy zwalczyć. Żeby to zrobić skutecznie, potrzebna jest współpraca między lekarzem a pacjentem - mówi onkolog.

Więcej: www.gazeta.pl

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum