PPOZ negatywnie o projekcie rozporządzenia dot. standardu leczenia bólu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2020 18:45

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ponownie negatywnie zaopiniowali projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu - wynika z ich komunikatu przekazanego mediom.

PPOZ negatywnie o projekcie rozporządzenia dot. standardu leczenia bólu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zwrócili uwagę, że wskazany kierunek zmian rozbudowuje mocno już rozrośniętą biurokrację. Ponadto, ich zdaniem, zaproponowane rozwiązania nie wprowadzają konkretnych regulacji postępowania w określonym rodzaju bólu.

Zwracają też uwagę, że przesuwają one leczenie bólu z wyższych etapów sytemu - z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i szpitali do podstawowej opieki zdrowotnej przy jednoczesnym braku wskazania sposobu finansowania tej zmiany w POZ.

Przypominają też, że szacunki mówią o tym, że z powodu przewlekłego bólu cierpi około 27 proc. populacji, a w odniesieniu do osób powyżej 65 lat - 55 procent populacji. Lekarze z PPOZ powołują się na art.20a z ustawy o prawach pacjenta. Gwarantuje on prawo do leczenia bólu każdemu choremu. Przy czym podstawowym miejscem prowadzenia terapii przeciwbólowej ma być podstawowa opieka zdrowotna. Postępowanie przeciwbólowe w AOS i w szpitalu ma być prowadzone dopiero w sytuacji nieskuteczności terapii przeciwbólowej realizowanej w POZ.

"Standard postępowania przeciwbólowego jest znany każdemu lekarzowi POZ. Jest on też w praktyce stosowany i przestrzegany w placówkach medycznych. Projektowane rozporządzenie tego standardu ani nie opisuje, ani nie zmienia. Jedyne co wprowadza, to obowiązek dokumentowania prowadzonej terapii nie w historii choroby pacjenta, lecz na Karcie Oceny Nasilenia Bólu. Stanowić to będzie dodatkowe biurokratyczne obciążenie pracy zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, co przy istniejących brakach kadrowych opiniować należy wysoce negatywnie" - podkreśla PPOZ w komunikacie przekazanym mediom.

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oczekują, głębokiej analizy projektu rozporządzenia ministra zdrowia. Zaznaczają, że tworzenie kolejnej biurokracji i kolejnych tabelek nie zmniejszy odczuwania bólu przez pacjenta. 

PAP - Klaudia Torchała

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum