Oddziały niezabiegowe mogą przystąpić do certyfikacji "Szpital bez bólu"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 12:37

Polskie Towarzystwo Badania Bólu uznało, że od lipca 2017 certyfikat "Szpital Bez Bólu" dotyczyć będzie także oddziałów niezabiegowych, które wdrożą odpowiednie standardy oceny i leczenia bólu oraz przeszkolą personel.

Oddziały niezabiegowe mogą przystąpić do certyfikacji "Szpital bez bólu"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ból przewlekły dotyczy ponad 27 proc. społeczeństwa. Choć najczęstszymi przyczynami bólu przewlekłego są schorzenia narządu ruchu (osteoartroza i bóle krzyża) oraz bóle głowy, to trzeba pamiętać, że ból przewlekły towarzyszy wielu schorzeniom takim jak cukrzyca, miażdżyca, schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego i choroba nowotworowa.

Jak przypomina Krystyna Zdziechowska z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, 11 maja 2017 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o którą od lat zabiegało Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Zgodnie z nią personel medyczny ma obowiązek leczyć nie tylko chorobę podstawową, ale także towarzyszący jej ból. (Rozdział 6, art.20, p. 13. 1. Pacjent ma prawo do leczenia bólu. 2. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany podejmować działania, polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczenia bólu oraz monitorowania skuteczności tego leczenia.)

Tym samym pacjent zyskuje podstawę prawną, aby domagać się od lekarza i zakładu opieki zdrowotnej wdrożenia leczenia przeciwbólowego.

Akcja "Szpital bez bólu" prowadzona jest od 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wraz z innymi towarzystwami lekarskim.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum