Neurolog: botoks to najskuteczniejszy lek na przewlekłą migrenę

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2017 13:46

Dr Anna Błażucka, neurolog i kierownik Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie przypomina, że najskuteczniejszym sposobem leczenia przewlekłej migreny jest stosowanie toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem.

Neurolog: botoks to najskuteczniejszy lek na przewlekłą migrenę
Neurolog podkreśla, że leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Specjalistka przypomina, że toksyna botulinowa w medycynie stosowana jest od dawna, początkowo do leczenia przymusowych skurczów mięśni, czyli dystonii, później do leczenia wzmożonego napięcia mięśniowego np. w spastyczności poudarowej.

Oczywiście botoks szerszemu gronu najbardziej znany jest z zastosowania w medycynie estetycznej do zapobiegania zmarszczkom lub do ich niwelowania.

Anna Błażucka zaznacza, że pierwsze doniesienia o korzystnym wpływie toksyny na zmniejszanie nasilenia lub częstotliwości bólów głowy pochodziły właśnie z przypadkowych obserwacji poczynionych przez chirurgów plastycznych i kosmetologów. Stwierdzono, że poza działaniem porażającym nieprawidłowo i nadmiernie aktywne mięśnie lub działaniem przeciwzmarszczkowym botoks ma także działanie przeciwbólowe.

Cytowana przez interia.pl neurolog podkreśla, że według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej i działa u około 80 proc. chorych.

Aby leczenie było skuteczne, musi zostać podane ponad 150 jednostek toksyny botulinowej typu A. Niewielkie dawki toksyny aplikuje się podskórnie, w ściśle ustalone punkty na głowie - jest ich co najmniej 31.

Ekspertka zaznacza, że ze względu na precyzję i sposób podawania toksyny botulinowej ważne jest, by lek podawał przeszkolony i posiadający odpowiednie certyfikaty lekarz. Sam zabieg trwa kilkanaście minut, nie wymaga znieczulenia, a bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu.

Więcej: www.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum