Migrena - "przetrzymanie" bólu, to nie metoda

Autor: RZ • • 13 listopada 2019 16:02

Każdy atak migreny to dotkliwe doświadczenie. Jednostronny, pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności i wymioty - to doznania, jakich bez wahania pozbyłaby się osoba chora na migrenę. Za wszelką cenę.

Migrena - "przetrzymanie" bólu, to nie metoda
Fot. archiwum

Osoby chore na migrenę korzystają z szerokiego wachlarza sposobów radzenia sobie z chorobą i towarzyszącymi jej dolegliwościami.

Jedną z najbardziej naturalnych strategii jest prowadzenie obserwacji przebiegu swojej choroby - część pacjentów robi to w formie dzienniczka migrenowego. Wiedza, jakie warunki sprzyjają pojawianiu się ataków migreny, pozwala na zaplanowanie codziennej rutyny, np. regularnego snu i posiłków oraz unikania czynników wywołujących atak.

Kolejną jest metoda eliminacji: oprócz wykluczenia z diety takich produktów jak np. czekolada, sery czy alkohol osoby chorujące na migrenę powinny unikać intensywnych zapachów oraz stresu.

Ważne są także działania, które można podjąć tuż przed atakiem - próby relaksacji, położenie się w cichym i ciemnym pokoju - każdy z chorych posiada "prywatny" zestaw, czy też swoisty rytuał sprawdzonych metod radzenia sobie z migreną. Problem w tym, że są zawodne i nie dają gwarancji w unikaniu ataków migreny.

Dodatkowo, jak zauważa prof. dr hab. n. med. Jacek Rożniecki: - Napady migrenowe nie leczone profilaktycznie lub leczone jedynie doraźnie, mogą doprowadzić do zwiększenia częstotliwości występowania napadów i przekształcenia się migreny epizodycznej w migrenę przewlekłą. Oczywiście ważne jest zaangażowanie pacjenta, ale powinno mieć ono charakter wspierający właściwe leczenie migreny.

Leczenie migreny można podzielić na 2 rodzaje: przerywające atak migreny oraz profilaktyczne.

Pierwszy rodzaj leczenia ma charakter doraźny i stosowany jest w trakcie trwania ataku migreny - chory może przyjmować leki przeciwbólowe a w przypadku, gdy są nieskuteczne sięgnąć po pochodne ergotaminy lub tryptany.

Leczenie objawowe powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza, a także monitorowane przez samego chorego - przyjmowanie dużych ilości leków przeciwbólowych może doprowadzić do wystąpienia bólu głowy z nadużywania leków przeciwbólowych, czyli polekowy ból głowy z odbicia (drug induced rebound headache).

Leczenie doraźne nie pozwala jednak na redukcję liczby ataków migreny przy jednoczesnym złagodzeniu objawów. Cele te realizowane są przez leczenie profilaktyczne, mające charakter długofalowy. Tu również pacjenci mają do wyboru coraz większy zakres możliwości.

Nowoczesne podejście terapeutyczne włącza w proces leczenia migreny ozonoterapię, toksynę botulinową czy akupunkturę. Istotne zmiany nastąpiły także w obszarze farmakoterapii. Do tej pory w leczeniu profilaktycznym stosowane były różne grupy leków (np. leki kardiologiczne przeciwpadaczkowe lub przeciwdepresyjne), jednak w ostatnim czasie pojawiły się farmaceutyki dedykowane bezpośrednio migrenie. Ważnym jest, aby leki zapewniły skuteczność leczenia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa ich stosowania.

Warto zapamiętać, że w przypadku migreny istotne jest to, by nie ignorować jej objawów i nie starać się "przetrzymać" bólu za wszelką cenę. - Migrena to wciąż wstydliwa choroba, która obarczona jest wieloma mitami. W ramach kampanii "Razem pokonajmy migrenę zawodowo" chcemy pokazać, że z migreną można i trzeba walczyć. Pierwszym krokiem do tego, żeby wyjść z "ciemnego pokoju" jest udanie się do specjalisty, który pomoże w znalezieniu najwłaściwszego sposoby leczenia - mówi Arkadiusz Pączka, przedstawiciel Pracodawców RP, koordynator kampanii "Razem pokonajmy migrenę zawodowo".

Pracodawcy RP są inicjatorami kampanii "Razem pokonajmy migrenę zawodowo". Jej celem  jest uświadomienie ogółowi społeczeństwa, w tym pracodawcom oraz pacjentom, kosztów związanych z migreną, jako uciążliwą chorobą. Koszty te wynikają z niewłaściwej profilaktyki i leczenia oraz braku systemowych rozwiązań zapewniających osobom chorym na migrenę równy dostęp do pracy i rozwoju zawodowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum