Międzynarodowe badania: obecność bliskiej osoby łagodzi ból

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 15:30

Wsparcie otrzymane od drugiego człowieka uśmierza ból. Działa nie tylko dotyk, czy rozmowa, ale nawet sama obecność bliskiej osoby - wykazał międzynarodowy zespół badaczy.

Międzynarodowe badania: obecność bliskiej osoby łagodzi ból
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z austriackiego Prywatnego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu, Informatyki Medycznej i Techniki (Private Universität für Gesundheitswissenschaften, Medizinische Informatik und Technik - UMIT), z kolegami z Hiszpanii pokazali wagę wspierającego towarzystwa w czasie doświadczania bólu.

Na łamach "Scandinavian Journal of Pain" opisali eksperyment, w którym ocenili wrażliwość na spowodowany naciskiem ból u 48 heteroseksualnych par.

Każdy z uczestników został poddany badaniu bez partnera w pobliżu oraz w jego obecności. Z pomocą ankiet naukowcy ocenili też empatię dającej wsparcie osoby.

Wystarczyła sama obecność partnera, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykazywali wyższą tolerancję na ból. Znaczenie miała przy tym empatia bliskiej osoby, która ułatwiała zniesienie nieprzyjemnych doznań.

- Wielokrotnie pokazano już, że mówienie do kogoś czy dotykanie go zmniejsza ból, ale nasze badanie wskazuje, że nawet bierna obecność drugiej osoby z miłosnego związku może go obniżyć, a empatia partnera pomaga zmniejszyć związany z bólem stres - mówi prof. Stefan Duschek z UMIT.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/dg-dsp082319.php

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum