×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Medyczne wykorzystanie pola magnetycznego znane dzięki Polakom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 listopada 2015 10:14

Pola magnetyczne stosowane są często w medycynie ze względu na działanie przeciwbólowe - przekonuje PAP Technologie prof. Aleksander Sieroń z Instytutu Badań Fizykomedycznych. I podkreśla, że medyczne wykorzystanie pól magnetycznych jest popularne na świecie właśnie dzięki polskim naukowcom.

Medyczne wykorzystanie pola magnetycznego znane dzięki Polakom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według prof. Aleksandra Sieronia z Instytutu Badań Fizykomedycznych jednym z głównych czynników wpływających na szerokie stosowanie pól magnetycznych jest ich działanie przeciwbólowe, ale też ze względu na działanie pola przyspieszające regenerację organizmu oraz umożliwiające jego dotlenienie.

- Oczywiście nie można mówić, że pola magnetyczne są panaceum na wszystko, byłoby to błędem w sztuce - mówił profesor. - Najpierw trzeba wiedzieć, co leczyć, zdiagnozować, a pola magnetyczne mogą uzupełnić leczenie - wskazał.

Sieroń zaznaczył także, że obecnie pola magnetyczne są bardzo popularne na świecie i jest to dużą zasługą polskich naukowców, którzy pola te konsekwentnie wprowadzali do terapii medycznej.

- Prace, i to prace doktorskie, habilitacyjne, naukowe, wykazały, że zastosowanie pól magnetycznych umożliwia np. pacjentom czekającym na endoprotezy stawu biodrowego wyczekiwanie na ten moment z mniejszym bólem. (…) Pola magnetyczne są w tej chwili integralną częścią medycyny. W wielu przypadkach one uzupełniają, w niektórych przypadkach dają szansę na to, żeby ludzie byli zdrowsi - powiedział profesor.

Wykorzystywanie pól magnetycznych w medycynie pozwala człowiekowi m.in. na uzupełnienie i uregulowanie poziomu oraz niedoboru pola magnetycznego w organizmie. Terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego nosi nazwę magnetoterapii. Obecnie wyróżnia się dwa typy tej metody w zależności od rodzaju stosowanego pola: magnetoterapia z wykorzystaniem pola stałego bądź zmiennego, pulsacyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum