Leczenie bólu: ankieta może pomóc w walce z opioidofobią

Autor: LJX/ Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2015 15:02

Zespół dr. Jerzego Jarosza, współzałożyciela Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie, prowadzi badanie dotyczące wiedzy i obaw Polaków związanych z leczeniem przeciwbólowym i stosowaniem opioidów.

Leczenie bólu: ankieta może pomóc w walce z opioidofobią
Dr Jerzy Jarosz FOT. PTWP

Jednym z elementów projektu są ankiety prowadzone wśród różnych grup społeczeństwa, m.in. lekarzy, studentów, chorych i ich rodzin. Wystarczy wypełnić ankietę na stronie:

http://opioidofobia.pl/ankiety/

Projekt jest prowadzony przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk wraz z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie. Ma na celu zbadanie poziomu świadomości, postaw, barier, zwyczajów, potrzeb i opinii środowiska medycznego oraz społeczeństwa na temat leczenia przewlekłego bólu oraz stosowania leków przeciwbólowych z różnych grup, w tym także leków opioidowych. 

Leki opioidowe, to grupa leków wywodzących się z opium - stąd nazwa całej grupy, a ich najbardziej znanym przedstawicielem jest morfina. Leki te nazywane są niekiedy "lekami narkotycznymi". To określenie nieprawidłowe, ale ciągle spotykane, szczególnie w języku potocznym, co pociąga za sobą wiele konsekwencji natury medycznej, psychologicznej, społecznej.  

Leczenie przeciwbólowe w Polsce jest nadal trudnym tematem, budzącym dużo pytań i wątpliwości.

Wyniki projektu pozwolą odpowiedzieć na pytania, jak są leczeni pacjenci, kto prowadzi tego typu leczenie, co wspiera, a co blokuje decyzje lekarzy o zapisaniu leków przeciwbólowych czy to w przewlekłym bólu nowotworowym, czy przewlekłym bólu nienowotworowym.

Ponadto, wyniki pozwolą w kolejnych etapach opracować programy szkoleniowe dla lekarzy, pielęgniarek i przygotować propozycje materiałów informacyjnych dla chorych. Zasadniczym celem projektu jest poprawienie stanu leczenie bólu w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum