Karta bólu pomoże pacjentom walczyć z cierpieniem?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2017 12:17

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przygotowało kartę, które ma trafić do pacjentów, a ci za jej pomocą będą oceniać poziom nasilenia bólu. Dzięki temu lekarze mają skuteczniej dobierać terapię, która pomoże im walczyć z tym problemem.

Karta bólu pomoże pacjentom walczyć z cierpieniem?
Oceny na skali od 0 do 10 pomogą lekarzom także ustalić, czy ból narasta, czy zmniejsza się w trakcie leczenia. Fot. Archiwum

Wzór został wstępnie zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia. Karta ma trafić do chorych w szpitalach i przychodniach. Ankieta ma ustalić, czy chodzi o ból kłujący, ostry czy piekący, często powracający. Ale także czy leki bez recepty działają. Chory będzie mógł też na rysunku ludzkiej postaci zaznaczyć, w których miejscach ciała jest najbardziej odczuwalny.

Oceny na skali od 0 do 10 pomogą lekarzom także ustalić, czy ból narasta, czy zmniejsza się w trakcie leczenia. W Polsce takie zasady stosują tylko nieliczne placówki: robi to 195 szpitali z certyfikatem (na ponad tysiąc) i 51 oddziałów. Teraz terapia i monitoring bólu byłyby obowiązkowe dla wszystkich.

Karta bólu miałaby się znaleźć w rozporządzeniu do ustawy o prawach pacjenta. Sama ustawa, która czeka na podpis prezydenta, wprowadza jasny zapis, że „każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu”. Docelowo karta miałaby się stać obowiązkowym elementem dokumentacji medycznej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum