Kampania o bezpiecznym stosowaniu leków przeciwbólowych

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 10:45

2 mld tabletek przeciwbólowych skonsumowali w ubiegłym roku Polacy. W ramach samoleczenia ludzie przyjmują skumulowane dawki tej samej substancji czynnej lub łączą je z innymi substancjami w ryzykowny sposób.

Kampania o bezpiecznym stosowaniu leków przeciwbólowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
32 proc. kobiet, w tym 45 proc. matek, poprawnie odpowiedziało na pytanie o możliwość łączenia środków przeciwbólowych - wynika z badań ankietowych. Zrealizowane badania stały się punktem wyjścia do zapoczątkowania kampanii edukacyjnej "Wiedza nie boli", której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków o lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 20-40 lat, stosujące leki przeciwbólowe minimum raz w tygodniu oraz minimum raz w miesiącu. Ankieterzy przepytali także matki dzieci w wieku 0-12 lat, które w ostatnich 3 miesiącach co najmniej raz podały swojemu dziecku lek przeciwgorączkowy czy przeciwbólowy.

W czasie choroby lub kiedy dotyka nas naprawdę silny ból, mamy tendencję do zażywania znacznej ilości leków oraz mieszania ze sobą różnych dostępnych na rynku preparatów.

Dwa najłatwiej dostępne i najczęściej stosowane w lekach przeciwbólowych substancje to paracetamol oraz ibuprofen. Paracetamol blokuje zlokalizowany w mózgu enzym (cyklooksygenezę 3) i odcina drogę impulsom bólowym, które wysyłane są do mózgu. W efekcie nie odbiera on informacji, że coś nas boli.

Ibuprofen ma natomiast działanie obwodowe, co oznacza, że działa na "ognisko" bólu, usuwając jego możliwą przyczynę, czyli stan zapalny. Ta dodatkowa funkcja ibuprofenu jest niezwykle istotna, gdyż przyczyną bólu i gorączki często są stany zapalne i infekcje. Dodatkowo ibuprofen działa szybciej (już po 15 minutach) oraz dłużej (do 8 godzin) niż paracetamol (4-6 godzin).

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum