Kampania "Rak wolny od bólu": listy otwarte do środowiska medycznego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 14:55

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem w ramach kampanii społecznej "Rak wolny od bólu" wysłała listy otwarte do towarzystw medycznych i farmaceutycznych oraz rektorów wyższych uczelni medycznych. List są apelem o pomoc pacjentom onkologicznym w walce z bólem nowotworowym.

Kampania "Rak wolny od bólu": listy otwarte do środowiska medycznego

- Pragniemy zaprosić Państwa do współpracy w ramach prowadzonej ogólnopolskiej kampanii społecznej: „Rak wolny od bólu”. Celem kampanii jest pomoc pacjentom nowotworowym w leczeniu przewlekłego bólu, towarzyszącego chorobie i walka z opioidofobią - piszą autorzy listu skierowanego do towarzystw medycznych.

- Pragniemy, abyście Państwo w swoich działaniach obejmujących propagowanie leczenia w zakresie onkologii i szerzenia postępu w tej dziedzinie, przyczynili się do zwalczania negatywnego myślenia o lekach opioidowych jako „narkotykach”. Państwa działania dają szansę pacjentom na godne życie, bez bólu, niezależnie od etapu choroby - czytamy w apelu.

W ramach kampanii Koalicja na Rzecz Walki z Bólem przeciwstawia się funkcjonującym w społeczeństwie stereotypom takim jak: "rak musi boleć”, "poradnie medycyny paliatywnej są dla osób na końcowym etapie choroby", "leki opioidowe to narkotyki".

- Poprzez prowadzone działania edukacyjne i komunikacyjne chcemy zwiększyć społeczną świadomość problemu i przyczynić się do poprawy jakości leczenia bólu nowotworowego w kraju - wyjaśniają twórcy kampanii.

Zwracają również uwagę na skutki nieleczonego bólu i dopuszczenie do niepotrzebnego cierpienia pacjentów. Kampania uzyskała szerokie poparcie środowisk medycznych. Została też objęta patronatem sejmowej komisji zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum