Jesteś kobietą, zniesiesz więcej bólu - ten stereotyp wciąż ma się dobrze

Autor: Kobieta.WP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2017 12:25

Dr Jennifer Wider, uznana ekspertka ds. kobiecego zdrowia i rzeczniczka Towarzystwa Badań Nad Zdrowiem Kobiet (Society for Women's Health Research) przestrzega przed stereotypami, które sprawiają, że lekarze, jeśli problem dotyczy bólu, zazwyczaj traktują kobiety mniej poważnie niż mężczyzn.

Jesteś kobietą, zniesiesz więcej bólu - ten stereotyp wciąż ma się dobrze
Amerykańskie badania pokazały, że na ostrym dyżurze kobiety przeciętnie czekają na leki przeciwbólowe 16 minut dłużej niż mężczyźni. Fot. Archiwum

Wirtualna Polska przytacza wypowiedzi kilku Polek, które spotkały się z tym stereotypem. Jedna z nich opowiada np., że kiedy trafiła karetką do szpitala z atakiem bólu w przebiegu rwy kulszowej, przez 13 godzin nie dostała żadnego leku przeciwbólowego. Musiała czekać, aż lekarze przyjmą kilkadziesiąt innych osób. Usłyszała: Inne kobiety dzieci rodzą, a ty już teraz płaczesz?

Badanie z 2001 r. opublikowane w "Journal of Law, Medicine & Ethics" potwierdziło tę tezę. Wykazało, że w kręgach medycznych nadal istnieje przekonanie, jakoby kobiety posiadały naturalnie większą odporność na ból oraz miały skuteczniejsze mechanizmy radzenia sobie z fizycznym cierpieniem.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health) dowiódł z kolei, że na ostrym dyżurze kobiety przeciętnie czekają na leki przeciwbólowe 16 minut dłużej niż mężczyźni; rzadziej też przepisuje im się mocne leki na bazie opioidów (ok. 13-25 proc. względem mężczyzn).

Jak podaje WP, pod zdaniem ekspertki ds. kobiecego zdrowia podpisuje się ginekolog dr Marianna, która nie zgodziła się opublikować swojego nazwiska. Podkreśliła jednak, że wielu lekarzy w Polsce, kiedy nie potrafi postawić diagnozy, odsyła pacjentkę do ginekologa. Bo jeśli nie wiadomo, co dolega, to na pewno są to sprawy kobiece.

Więcej: kobieta.wp.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum