Jarocin: tu również mają szpital z certyfikatem dotyczącym leczenia bólu

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2017 15:14

Szpital Powiatowy w Jarocinie jest kolejną lecznicą w kraju, która uzyskała certyfikat "Szpital bez bólu" i będzie się nim mógł posługiwać przez najbliższe trzy lata.

Jarocin: tu również mają szpital z certyfikatem dotyczącym leczenia bólu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznaje certyfikaty tym szpitalom, które spełniają odpowiednie wymogi dotyczące wprowadzenia na oddziałach zabiegowych procedury dotyczącej bólu pooperacyjnego.

Przypomnijmy, że program walki z bólem u pacjentów jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. I właśnie te organizacje zaświadczyły, że placówka spełnia wymagane kryteria PTBB.

- Do programu może zgłosić się cały szpital lub pojedyncze oddziały. Nasza placówka  wytypowała oddziały zabiegowe z zakresu bólu pooperacyjnego. W tej sytuacji niezbędne okazały się specjalistyczne szkolenia, dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki przez trzy miesiące szkolili się pod kątem monitorowania i leczenia tzw. bólu ostrego - tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala w Jarocinie.

- Szkolenia zakończyły się egzaminem, który zdała cała załoga. Efektem tego jest właśnie certyfikat, potwierdzający wprowadzenie w lecznicy najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego - dodaje prezes Mazur.

Głównym założeniem  programu „Szpital bez bólu” jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Z danych wynika, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie niwelowany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem.

Zgodnie z programem PTBB, ból u pacjentów jest określany w dziesięciostopniowej skali, a jego eliminowanie rozpoczyna się tuż po zabiegach i jest stopniowane w zależności od jego natężenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum