Interwencja u ministra zdrowia w sprawie leczenia bólu
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o zainteresowanie problemem dotyczącym praktyki lekarzy w zakresie uśmierzania bólu u pacjentów.

Z artykułów m.in. w dodatku do Gazety Wyborczej ''Duży Format'' oraz w ''Polityce'' wynikało, że lekarze niezwykle rzadko i niechętnie decydują się na podawanie pacjentom, którzy nie są w stanie terminalnym, silnych środków przeciwbólowych.
Fundacja wskazała, że problem leczenia bólu jest w polskich szpitalach zupełnie marginalizowany, w efekcie czego skazuje się pacjentów na niepotrzebne cierpienie. Z danych przywołanych w prasie wynika, że w Polsce zużywa się przynajmniej pięć razy mniej morfiny niż w Europie Zachodniej.
''Jako organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka w Polsce spoglądamy na ten problem przez pryzmat art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - zakazu nieludzkiego lub poniżającego traktowania'' - podaje Fundacja w wystąpieniu.
HFPC zwróciła się szefa resortu zdrowia z pytaniem, czy w świetle obowiązującego prawa, w szczególności ustawy o prawach pacjenta, osoba zmagająca się z bólem o silnym natężeniu, ma prawo do odpowiedniej pomocy ze strony lekarza w tym zakresie.
Więcej: www.hfhr.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)