×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci o polsko-amerykańskim projekcie naukowym dotyczącym leczenia bólu

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia07 listopada 2018 08:56

Leczenie bólu pooperacyjnego opioidami w Polsce i w USA będą porównywać naukowcy z polskich uczelni i z Virginia Commonwealth University (VCU) - poinformowali PAP specjaliści realizujący badanie. To pierwszy projekt naukowy realizowany w ramach szerszej współpracy polsko-amerykańskiej.

Eksperci o polsko-amerykańskim projekcie naukowym dotyczącym leczenia bólu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W Stanach Zjednoczonych, w tym w Wirginii, znaczna liczba pacjentów po zabiegach chirurgicznych uzależnia się od opiatów. Amerykanie stosują te leki na dużą skalę i obecnie mają do czynienia z epidemią opioidową. Tymczasem nie ma potrzeby stosowania tego typu leków przez trzy - cztery tygodnie, chyba że jest to bardzo powikłana operacja - powiedział PAP prof. Andrzej Basiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM). Razem z prof. Michaelem Czekajlo z Virginia Commonwealth University prowadzi on projekt badawczy dot. leczenia bólu, realizowany w ramach umowy między dwiema uczelniami.

Prof. Basiński dodał, że problem ten zaczyna być widoczny na całym świecie - choć nie w Polsce, gdzie wciąż panuje opioidofobia. Zarówno pacjenci, jak i lekarze boją się stosowania leków opioidowych, nawet u chorych na nowotwory.

- To się ostatnio i tak bardzo zmieniło, dzięki wielkiej akcji edukacyjnej, którą robiliśmy przez wiele lat - zastrzegł specjalista.

W ramach polsko-amerykańskiego projektu badawczego naukowcy będą sprawdzać w różnych grupach chorych po operacji - z Polski i USA, jakie leki przeciwbólowe zostały im przepisane i na jak długo. Zastosują taką samą metodologię.

- Mam też nadzieję, że jeszcze w tym roku zaczniemy współpracę w dziedzinie medycyny symulacyjnej - dodał prof. Basiński.

Badanie dot. leczenia bólu to efekt podpisania listów intencyjnych na rzecz współpracy naukowej pomiędzy Virginia Commonwealth University (VCU) a Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uczelnią Łazarskiego w Warszawie. Dokumenty podpisano 16 października 2018 r. w stanie Wirginia. Ponadto w obszarze onkologii zostały też podpisane dokumenty współpracy pomiędzy Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym a VCU Massey Cancer Center. Inicjatorem wydarzenia jest polsko-amerykańska Fundacja "Alliance for Innovation" (AFI).

- Misją fundacji jest integrowanie i łączenie partnerów polsko-amerykańskich w celu rozwijania praktycznej współpracy, innowacyjnych projektów w zakresie nauki, biznesu i kultury na poziomie stanowym, co daje szansę na ich szybkie wdrożenie w życie - podkreślił cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP przez fundację prof. Michael Czekajlo, który jest współprzewodniczącym AFI.

Według rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcina Gruchały, który podpisał dokument o współpracy pomiędzy GUM a VCU, taka współpraca to ogromna szansa dla uczelni.

- To, na czym nam najbardziej zależy, to przede wszystkim współpraca naukowa, ponieważ dzisiaj najbardziej wartościowe badania naukowe w medycynie odbywają się głównie we współpracy międzynarodowej. Bardzo dobrze rysuje się perspektywa współpracy między naszymi uczelniami w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej, symulacji medycznej, leczenia bólu, w zakresie onkologii - powiedział PAP prof. Gruchała.

Podkreślił, że USA mają najwięcej prężnie działających ośrodków naukowych na najwyższym światowym poziomie, a VCU jest jedną z najlepszych wyższych szkół medycznych. Rektor GUM dodał, że planowana jest też współpraca dotycząca kształcenia i wymiany studentów między uczelniami.

Dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, która razem z dr. Tomaszem Olszewskim podpisała listy intencyjne o współpracy uczelni z Virginia Commonwealth University, skomentowała dla PAP, że umowa ta stanowi perspektywę bardzo cennej współpracy naukowej i edukacyjnej. Przypomniała, że w poszukiwaniu większej efektywności polski system ochrony zdrowia musi kroczyć drogą Value Based Healthcare (system opieki zdrowotnej oparty na wartości).

- Na gruncie bardzo efektywnych rozmów zidentyfikowaliśmy przestrzeń dla wspólnych projektów badawczych np. określenia mierników wartości zdrowotnej, które są tak ważne w naszej transformacji w kierunku systemu opartego na wartości - podkreśliła.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum