Dostęp do medycznej marihuany tylko na papierze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 09:12

Po 1,5 roku obowiązywania przepisów chorzy nadal nie mogą leczyć bólu kannabinoidami, a resort nie chce refundować środków z importu docelowego - czytamy w czwartkowej (19 grudnia) "Rzeczpospolitej".

Dostęp do medycznej marihuany tylko na papierze
Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik. Fot. Archiwum

Gazeta przypomina, że zdrowotne skutki legalizacji marihuany ocenił parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany, który w środę, podczas pierwszego posiedzenia, wybrał prezydium oraz zaplanował prace na kolejny rok.

"Dostęp do medycznej marihuany, który zagwarantowała nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zwana ustawą Liroya, jest iluzoryczny. Na mocy art. 33a-33d surowce do sporządzania leków recepturowych zawierających kannabinoidy sprowadzają dwie firmy, głównie z Kanady. Od kiedy jednak kraj ten zalegalizował rekreacyjne palenie marihuany, występują tam kłopoty z dostępem do surowca. Pacjenci, dla których środki zawierające kannabinoidy są jedyną możliwością walki z bólem (np. chorzy na nowotwór czy dzieci z padaczką lekooporną), występują więc do ministra zdrowia o refundację leku w ramach importu docelowego. Okazuje się, że bezskutecznie" - podaje dziennik.

"Ministerstwo odmawia refundacji leków w ramach importu docelowego, tłumacząc, że chorzy mogą skorzystać z leków w Polsce. Tymczasem dopóki nie ma realnego dostępu do leków z medyczną marihuaną dla wszystkich potrzebujących, tzw. ustawa Liroya nie może być argumentem dla odmowy refundacji" - powiedziała "Rz" Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat, partner w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, która w tym roku wygrała dwie sprawy o refundację środków z kannabinoidami w ramach importu docelowego.

Dodała, że odmowa refundacji leku sprowadzanego z zagranicy narusza godność chorych, którzy nie mogą przyjmować innych, tradycyjnych środków przeciwbólowych.

"To osoby, dla których jest to jedyna dostępna terapia bólu, środek pozwalający im normalnie żyć, podczas gdy tradycyjne leki, na przykład opioidy, powodują, że nie są w stanie nawet wyjść z domu, bo np. cały dzień wymiotują albo mają inne straszne dolegliwości" - wyjaśniła gazecie mec. Kieszkowska-Knapik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum