Chorzy na EB będą musieli wydać kilka tysięcy zł, żeby uśmierzyć ból

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2017 11:34

Dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka specjalne plastry są jak druga skóra. Od nowego roku ich cena znacznie wzrośnie - miesięcznie chorzy będą musieli wydać od tysiąca do kilku tysięcy złotych więcej.

Chorzy na EB będą musieli wydać kilka tysięcy zł, żeby uśmierzyć ból
Drożejące opatrunki ratujące przed bólem rujnują chorych na EB. Fot. PTWP

Pęcherzowego oddzielania się naskórka, czyli EB, które objawia się pękaniem skóry przy niemal każdym dotyku nie można leczyć. Można za to choremu ulżyć w bólu.

Od nowego roku opatrunki zdrożały, bo znowu zmniejszyła się ich refundacja. Dwa lata temu rodzice małego pacjenta wydali na opatrunki 248 zł miesięcznie, w zeszłym roku, po pierwszej podwyżce - 2 358 zł, w tym roku będzie to 2 478 zł.

Chorzy na EB muszą też kupować maści, igły, bandaże i odżywki, które nie są refundowane i kosztują ok. 2 tys. złotych miesięcznie. Dla kilkuset chorych w Polsce opatrunki to druga skóra.

W internecie jest petycja do ministra zdrowia w tej sprawie - informują "Fakty" TVN. Petycję o obniżenie cen specyfików podpisało blisko 10 tys. ludzi. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że zmieniła się podstawa limitu finansowania oraz, że nie ma możliwości obniżenia dopłat do opatrunku na prośbę indywidualnego pacjenta.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum